Slovenija je ena redkih držav EU brez urejenega sistema dolgotrajne oskrbe, ki pa je ob vse bolj starajoči družbi nujen. Pri ureditvi dolgotrajne oskrbe bo potrebno doseči kompromis in širši družbeni konsenz, zavedujoč se odgovornosti in posledic.
Danes je pri predsedniku Republike Slovenije potekal posvet o "Ureditvi dolgotrajne oskrbe", katerega sta se med drugim udeležili tudi evropska poslanka Romana Tomc in poslanka SDS ter predsednica odbora za zdravstvo v državnem zboru Anja Bah Žibert.
»Skrajni čas je, da Slovenija po vseh teh letih dobi ustrezno in kakovostno podlago za urejanje tako pomembnega področja, kot je dolgotrajna oskrba. Tudi Evropska komisija nas vsako leto opozarja, da Slovenija tega področja nima urejenega,« je uvodoma dejala Evropska poslanka Romana Tomc, ki meni, da je sprejetje zakona o dolgotrajni oskrbi nujno in dobro za nas, za Slovenijo in ne gre za to, da bi ugodili Bruslju. Poudarja, da je »Slovenija edina država v Evropski uniji, ki še ni sprejela zakona o dolgotrajni oskrbi«. Tomčeva dodaja, da ne obstaja enoten evropski socialni sistem: »Imamo toliko modelov, kot imamo držav članic. Zato mora tudi Slovenija poiskati svojo pot, ki bo ustrezala našim razmeram.«
Opozorila je, da bo treba sodelovati, saj se dolgotrajna oskrba deli med zdravstveno in socialno varstvo, zaradi česar ne gre pričakovati, da bi to področje prevzelo samo eno ministrstvo: »Zakon bo najboljši, če bo šlo za kompromis med sodelovanjem vseh v tej družbi, da to ne bo le politični dogovor, ampak družbeni dogovor.« Po njenem mnenju bomo z ureditvijo dolgotrajne oskrbe odločali o tem, kakšno starost želimo zase ali za naše svojce, »zato je potreben širši družbeni konsenz, zavedajoč se odgovornosti in posledic«.
»Če gledamo globalno se je pokojninski zdravstveni sistem začel uveljavljati pred 130 leti, danes je zato skrajni čas, da vzpostavimo tudi sistem dolgotrajne oskrbe,« je začela poslanka SDS in predsednica odbora za zdravstvo v DZ Anja Bah Žibert. Nadaljevala je, da v Sloveniji nimamo enotne opredelitve, kaj je dolgotrajna oskrba: »Ta oblika socialne zaščite ni namenjena le starejšim, temveč vsem generacijam in različnim skupinam. Veseli me, da je aktualna vlada pristopila k tej temi zelo resno in skrbno, kar izkazuje s pripravo zakona. Bistveno pri vsem skupaj je, da bomo učinkovito združili zdravstveni in socialni sistem v novo socialno pravico, ki bo dolgotrajno zdržna.«
Bah Žibertova je ob koncu posveta pozvala k ponovnemu sklicu posveta, ko bodo vsi seznanjeni s predlogom zakona in bodo lahko podali opombe in pripombe. Izrazila je veselje, da je ta vlada k temi dolgotrajne oskrbe pristopila resno. »Postajamo dolgoživa in starajoča družba, zato je pomembna tako oskrba v domovih kot oskrba doma. Imamo številne invalidske upokojence, ki prejemajo nižje pokojnine kot znaša socialna pomoč tistih, ki niso nikoli delali,« je še opozorila poslanka.
Minister za finance mag. Andrej Šircelj je prisotne opozoril, da je treba zagotoviti ustrezna finančna sredstva, ki morajo biti stabilna in trajna. »Zagotoviti jih moramo v okviru javnih in zasebnih financ. Stimulirati je treba ljudi, da mislijo na svojo starost, na drugi strani pa je treba celoten fiskalni sistem narediti tako, da bodo za to zagotovljena sredstva,« je še povedal Šircelj, ki meni, da je o napovedi dodatnih davkov ali prispevkov še prezgodaj govoriti, dokler na mizi ne bo konkretnih načrtov ureditve področja dolgotrajne oskrbe.