Samo dobro delujoče gospodarstvo je lahko osnova trajne blaginje. V #SDS smo vedno namenjali posebno pozornost gospodarstvu in ohranjanju ter ustvarjanju novih delovnih mest.
V Slovenski demokratski stranki se zavedamo, da je najučinkovitejša socialna politika ustvarjanje novih delovnih mest v gospodarstvu. Razvijati in ustvarjati je treba okolje, v katerem so dobro gospodarjenje, dobro delo, inovativnost ter samoiniciativnost nagrajeni in zaradi tega avtomatični generator nove vrednosti in potreb po novih delovnih mestih.
Pojav koronavirusa in z njim povezani ukrepi za zagotavljanje zdravja naših državljanov so predstavljali velik šok za evropsko, svetovno in tudi slovensko gospodarstvo. Toda s sprejetimi proti korona ukrepi smo ne samo zajezili širjenje virusa, ampak tudi zaščitili slovensko gospodarstvo ter ohranili na sto tisoče delovnih. Slovenija je bila pri ohranjanju delovnih mest in gospodarstva med uspešnejšimi državami na svetu, kar nakazuje tudi nižji padec BDP kot pri ostalih državah.
V osmih proti korona zakonih je bilo razdeljene ogromno pomoči, ki je omilila posledice in vpliv epidemije na prebivalstvo in gospodarstvo. Sprejeti ukrepi so pomagali številnim državljanom, zlasti tistim socialno šibkim, upokojencem, študentom, otrokom in družinam. Pomagali so tudi ohraniti delovna mesta, pomagali so zdravstvu, prevoznikom, socialnim in zdravstvenim delavcem, skratka - nihče ni bil pozabljen.
Država je v celoti pokrila znesek nadomestila čakanja na delo
Država je v celoti pokrila znesek nadomestila čakanja na delo in delodajalce oprostila plačila prispevkov za socialno varnost za delavce, ki so delali ali so bili napoteni na začasno čakanje na delo ali zaradi višje sile niso mogli opravljati dela. Vlada je subvencionirala tudi skrajšan delovni čas za delavce v obsegu od 5 do 20 ur.
Za vse, ki jim je bila odrejena karantena in jim delodajalec ni mogel organizirati dela na domu, pa so imeli pravico do nadomestila plače v višini 100 % njegove povprečne mesečne plače za polni delovni čas.
Temeljni dohodek
Vlada je v osmih proti koronskih paketih zagotovila sredstva za temeljni dohodek, ki pripada samozaposlenim, družbenikom ali delničarjem gospodarske družbe oziroma ustanoviteljem zadruge ali zavoda ter kmetom.
Likvidnost podjetij
Vlada je podjetjem zagotovila tudi državna jamstva za likvidnostna posojila podjetij.
- Višina posameznega poroštva države lahko dosega največ 70 % glavnice za velika podjetja in 80 % glavnice za mikro, majhna ali srednja podjetja.
- Višina posojila lahko predstavlja največ 10 % prihodkov podjetja v letu 2019 in ne več od letnih stroškov dela.
- Rok za odplačilo posojila je največ 5 let.
Sredstva za likvidnost podjetij je država zagotovila preko Slovenskega podjetniškega sklada.
Turizem
V PKP3 smo vsem državljanom zagotovili turistične bone, ki so namenjeni spodbujanju in pomoči turizmu. Mladoletni državljani so prejeli bon v višini 50 evrov, polnoletni pa v višini 200 evrov. Pripravil se je tudi program finančnih spodbud na področju turizma obmejnih in drugih problemskim področji.
Delno kritje fiksnih stroškov
Podjetja so prejela sredstva za delno pokrivanje fiksnih stroškov. Do pomoči so upravičena podjetja, ki so jim prihodki od prodaje v upravičenem obdobju, to je zadnji kvartal 2020, padli za vsaj 30 odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem v 2019. Znesek, do katerega so podjetja upravičena, se izračuna na podlagi določenega odstotka od njihovih prihodkov od prodaje v letu 2019 preračunanim na kvartal.
Subvencioniranje minimalne plače
Vlada je podjetnikom zagotovila subvencioniranje minimalne plače v prvi polovici leta 2021, v drugi polovici pa razbremenitev delodajalcev pri plačilu prispevkov za socialno varnost za delavce v delovnem razmerju.
Najem poslovnih nepremičnin
Najemnik poslovnih stavb ali poslovnih prostorov, ki mu je zaradi epidemije COVID-19 s predpisi opravljanje gospodarske dejavnosti onemogočeno ali bistveno omejeno in zaradi tega poslovne nepremičnine ne more v celoti ali v pretežnem delu uporabljati za dogovorjen namen, lahko:
- ne glede na Zakon o poslovnih stavbah in poslovnih prostorih najemno pogodbo odpove s pisno izjavo z odpovednim rokom 8 dni,
- zahteva odlog plačila obveznosti iz najemne pogodbe,
- zahteva podaljšanje veljavnosti najemne pogodbe, sklenjene za določen čas.