Poslanec SDS Tomaž Lisec je na novinarski konferenci spregovoril o vloženi interpelaciji zoper ministrico za digitalno preobrazbo Emilijo Stojmenovo Duh.
Kot je uvodoma razložil poslanec Lisec skupina podpisanih poslancev in poslank SDS interpelacijo vlaga zaradi suma storitve kaznivega dejanja nevestnega dela v službi in kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev; suma oškodovanja davkoplačevalcev in javnih financ zaradi neučinkovitega in negospodarnega nakupa 13.000 prenosnih računalnikov; neučinkovitega in negospodarnega upravljanja z javnimi sredstvi, zavajanja javnosti v zvezi z njenim ravnanjem pri nakupu 13.000 prenosnih računalnikov; neuresničevanja obljub za zagotovitev politične stabilnosti in povrnitve zaupanja v demokratične institucije ter nosilce oblasti, krepitve strokovnih argumentov pri političnem odločanju in slabega upravljanja z državo ter državnim premoženjem ter opustitve dolžnega ravnanja, kar ima za posledico izgubljeno zaupanje v institucije države in v funkcijo ministrice na področju digitalne preobrazbe.
“Upamo, da do obravnave interpelacije sploh ne bo prišlo in da bo ministrica sama odstopila zaradi vseh težkih obtožb,” je poudaril Lisec.
Ponovna interpelacija ministrice za digitalno preobrazbo je vložena na podlagi 5 novih dejstev:
Računsko sodišče v osnutku revizijskega poročila ugotavlja, da se je Ministrstvo za digitalno preobrazbo za nakup 13 tisoč računalnikov odločilo brez predhodne opredelitve dejanskih potreb, prav tako ministrstvo ni moglo ustrezno definirati tehničnih specifikacij.
Javna agencija Republike Slovenije za varstvo konkurence poroča o sumu t.i. kartelnega dogovarjanja, saj naj bi se vpletena podjetja dogovorila glede cen osebnih računalnikov v postopkih oddaje javnih naročil in si pri tem razdelile naročila in po tem tudi usklajeno ravnala pri oddaji ponudb v teh postopkih.
Poročilo Evropske komisije o stanju digitalnega destletja za leto 2024. Ta vlada oz. Ministrstvo je samo na dveh ravneh izboljšalo stanje, na vseh ostalih področjih pa je ministrica s svojo ekipo nazadovala. Pri krepitvi osnovnih digitalnih kompetenc prebivalstva na lestvici držav Evropske unije je Slovenija v enem letu padla za dve mesti, in sicer z 20. na 22. mesto oziroma za 3 odstotne točke, s čimer še bolj zaostaja za povprečjem Evropske unije.Izjemno zaskrbljujoči so tudi podatki pri digitalni preobrazbi malih in srednjih podjetij, ker je Slovenija v zadnjem letu s 15. mesta padla na 20. mesto oziroma za skoraj 17 odstotnih točk.
Zelo zaskrbljujoče so tudi kadrovske zadeve na ministrstvu za digitalno preobrazbo, kjer prihaja do šikaniranja in mobinga zaposlenih, zaradi česar kadri odhajajo, saj ugotavljajo, da z ministrico ni mogoče delati. “Še več, ministrica se je ponašala z novo pisarno v Mariboru, kjer naj bi bilo 60 zaposlenih, a o tem in prisotnosti ministrice v teh pisarnah ni več ne duha ne sluha.”
V zadnjih dneh je ministrica za digitalno preobrazbo razburila še s sporno kampanjo za boj proti medvrstniškemu nasilju in sovražnemu govoru na spletu Premisli, nato stisni. Po številnih mestih po državi, na družbenih omrežjih, šolah in vrtcih se pojavljajo barvni plakati, ki naj bi opozarjali na to problematiko, vendar po mnenju strokovnjakov, psihiatrov, psihologov in ravnateljev sporočila na plakatih niso primerna, saj bi lahko imela pri otrocih in mladostnikih nasprotni učinek od želenega.
Na prvem glasovanju pri interpelaciji so hrbet ministrici obrnili koalicijski poslanci Levice in Socialnih demokratov (razen enega), saj so se pri glasovanju vzdržali. “Verjamemo, da bodo na prihodnjem glasovanju ministrici zmogli pokazati rdeči karton in se ji zahvalili za njeno negospodarno, netransparentno in nevestno delo,” je zaključil Tomaž Lisec.
Celotno besedilo interpelacije je dostopno TUKAJ.