Evropska poslanka Patricija Šulin se je danes v Kranju udeležila 16. kongresa Slovenske ljudske stranke. Na kongresu je bil zbran vrh SLS s predsednikom Marjanom Podobnikom, kakor tudi kandidata skupne liste SDS in SLS za evropske volitve, aktualni evropski poslanec Franc Bogovič in kandidat Franc Kangler.
Patricija Šulin je v uvodnem pozdravu prisotne lepo pozdravila in dejala, da je zadovoljna nad skupno odločitvijo, da se stranki povežeta in da »gremo na evropske volitve skupaj, kajti sodelovanje je zelo pomembno.« Dodala je, da verjame, da je skupna lista plod sodelovanja, zaupanja, izkušenj, idej in skupnih vrednot, ki združujejo obe politični stranki. »Cilj skupne poti je dosti lažji in samo skupaj lahko naredimo več za našo domovino.«
Nadaljevala je, da je izjemno vesela, ko je na kongresu zaslišala Ipavčevo pesem »Slovenec sem«, od koder izhaja tudi njeno življenjsko vodilo, torej od »zibeli do groba.« Ob tem se je dotaknila svoje majhne rodne vasice Trnovo pri Gorici in dodala, da se še danes ob koncu tedna zelo rada vrača v svoj rodni kraj. Spregovorila je tudi o kandidaturi slovenskih mest za Evropsko prestolnico kulture leta 2025. »Z velikim zadovoljstvom opažam, da v tem programu mesta vključujejo tudi podeželja, ki pripadajo določeni mestni občini iz vidika ohranjanja kulturne dediščine, kajti naša kulturna dediščina nas zaznamuje, nam daje identiteto, zato jo moramo skrbno negovati,« je dejala Šulinova.
Izrazila je svojo zaskrbljenost nad tem, da mladi vse pogosteje odhajajo iz podeželja ne samo v slovenska mesta, temveč tudi v tujino. »Zagotovo je vzrok tega v sami politiki naše države, ki premalo naredi za mladega človeka, premalo naredi za bolj ranljive skupine, premalo naredi za podeželje in za našega kmeta.« Izpostavila je podatek, koliko visoko izobraženih mladih je v zadnjih nekaj letih odšlo iz Slovenije in bila kritična, da »dokler ne bo politika toliko zrela, da bo videla, kaj se dogaja z nepravilnimi političnimi ukrepi, do takrat lahko samo upamo, da se bodo ti mladi enkrat ponovno vrnili domov, v Slovenijo.«
Nekaj besed je Šulinova namenila tudi največji politični skupini v Evropskem parlamentu Evropski ljudski stranki, kateri so v prejšnjem mandatu pripradale vse tri slovenske pomladne stranke. Ob tem se je zahvalila tudi kolegu Bogoviču, ki ji je vedno nesebično pomagal s svojimi nasveti.
Sama prihodnost Evropske unije vidi kot projekt miru, ki je nastal po 2. svetovni vojni, »kajti brez miru se ne da narediti nič in odpadejo vsi naši načrti.« Poudarila je prednosti vključitve Slovenije EU in ob tem prešla na mlade, ki jim to omogoča boljše življenje. »Danes mladim svet leži pred nogami, pa vendarle za njih naredimo premalo. Mlademu človeku je potrebno zagotoviti možnost, da se zaposli, si ustvari svoj dom in družino.« Ob koncu je izpostavila, da je to tudi skupna skrb liste SDS in SLS in področje, kamor bo usmerjala še naprej svojo politiko, v kolikor bo ponovno izvoljena in zaključila z besedami:« Skupaj bomo zmogli nemogoče, ker smo Slovenke in Sloveci od zibeli do groba.«