V Poslanski skupini SDS pričakujemo, da bodo vlada, koalicija, predsednica državnega zbora in službe državnega zbora nemudoma prenehale z oviranjem našega dela.
Najprej se je začelo z zavračanjem posredovanja pisnih poslanskih vprašanj.
Septembra 2022 je predsednica Državnega zbora RS Urška Klakočar Zupančič zavrnila posredovanje pisne poslanske pobude Žana Mahniča ministru za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luki Mescu v zvezi s testiranjem na prepovedane droge ter pisno poslansko vprašanje Anje Bah Žibert ministrici za pravosodje Dominiki Švarc Pipan v zvezi z izjavo o vojni in odnosu do žrtev ter Vladi RS v zvezi z izjavo ministrice za pravosodje, in sicer z obrazložitvijo, da ne ustrezata pogojem 240. člena Poslovnika državnega zbora. S tem dejanjem je predsednica državnega zbora samovoljno in nedopustno tolmačila vsebino pobude in vprašanj. Edino pristojnost, ki jo ima kot predsednica, ji daje 248. člen Poslovnika državnega zbora, ki narekuje, da »predsednik državnega zbora pisno poslansko vprašanje ali pobudo takoj pošlje vladi oziroma ministru ali generalnemu sekretarju vlade.« Prav tako ste ovirali pravico obeh poslancev, ki izhaja iz 20. člena zakona o poslancih: »Poslanec ima pravico dati poslanske pobude in postaviti poslanska vprašanja vladi ali posameznemu ministru.«
Nadaljevalo se je »izrednimi razmerami«.
Od začetka leta 2023, sicer pa tudi že prej, smo priča sklicevanju nujnih in izrednih sej s strani koalicijskih predsednikov odborov in predsednice državnega zbora iz danes na jutri, zakoni se na predlog vlade praktično sprejemajo samo po nujnih postopkih. Kot da v Sloveniji vladajo izredne razmere. Takšno ravnanje onemogoča delo opozicije, ki v svojem bistvu predstavlja tisti del državljanov, ki ni volil vladnih strank. Opozicijski poslanci nismo poslanci, ki vnaprej nasprotujemo vsem vladnim predlogom, pač pa je naše delo, da preučimo vsa gradiva, ki jih v proceduro vlagajo vladajoči, o njih izoblikujemo mnenje, predlagamo dopolnitve, ponudimo alternative. Če so seje matičnih delovnih teles, kjer je največ prostora in časa za parlamentarizem, sklicane le 24 ur ali celo manj pred samo sejo, je jasno, da ima opozicija za kakovostno vsebinsko pripravo na sejo, sploh pa za dodatne predloge in dopolnitve izjemno malo časa, kar je tako neresno kot tudi nespoštljivo.
Sledila je nova zavrnitev posredovanja pisnega poslanskega vprašanja.
Konec letošnjega januarja je predsednica državnega zbora znova kršila Poslovnik DZ zavrnila posredovanje pisnega poslanskega vprašanja mag. Karmen Furman ministru za zdravje Danijelu Bešiču Loredanu, saj so se pojavile neuradne informacije, da ima minister kirurg prepoved dela v javnih zdravstvenih zavodih na sekundarni ravni.
Danes smo priča zavračanju amandmajev.
Na današnjem nadaljevanju redne februarske seje državnega zbora bodo poslanci med drugim obravnavali novelo Zakona o javnem naročanju. K slednji smo skladno s Poslovnikom državnega zbora v Poslanski skupini SDS vložili amandma, ki se glasi: »Vlada Republike Slovenije v roku enega meseca od uveljavitve tega zakona poroča Državnemu zboru Republike Slovenije o analizi posledic razveljavitve sistema referenčnih cen na področju nabave medicinskega materiala, ki bi cene medicinskega materiala v Sloveniji približal primerljivim cenam v drugih državah Evropske unije ter Državnemu zboru Republike Slovenije v roku dveh mesecev predlaga zakonske rešitve, ki bodo dosegale cilje sistema referenčnih cen na področju nabave medicinskega materiala ter cene medicinskega materiala v Sloveniji približale primerljivim cenam v drugih državah Evropske unije.«
Spomnimo. Ena prvih potez vlade Roberta Goloba je bila ukinitev Urada za centralno cenovno evidenco medicinskih pripomočkov in medicinske opreme, ki je bil ustanovljen pod prejšnjo vlado Janeza Janše. Uvedba referenčnih cen na področju nabave medicinskega materiala bi pomenila, da bi se cene medicinskega materiala v Sloveniji končno približale primerljivim cenam v drugih državah Evropske unije. Da je šlo pri noveli Zakona o javnem naročanju za prvi resen korak v spopadu s korupcijo v slovenskem zdravstvu, so povedali mnogi ugledni slovenski zdravniki in združenja, denimo Marko Noč in združenje zdravstvo.si. Ker je aktualna vlada urad ukinila, v Poslanski skupini SDS menimo, da bi bilo nujno potrebno analizirati posledice razveljavitve sistema referenčnih cen.
In kaj se je zgodilo po tem? Službe državnega zbora so nam sporočile, da »je po njihovi oceni amandma nedopusten«, predsednica državnega zbora pa je v duhu »Poslovnik, to sem jaz!« znova samovoljno odločila, da zgoraj navedeni amandma »ne bo vključen« v pregled amandmajev za obravnavo na seji.
V poslanski skupini SDS tako znova opozarjamo, da se vedno bolj soočamo z oviranjem našega dela, ki ga v dobro države želimo opravljati kot opozicijska stranka, ki danes v Državnem zboru RS zastopa skoraj 280.000 državljanov, ki so nam na zadnjih državnozborskih volitvah zaupali svoj glas.
Ob tem pričakujemo, da bodo vlada, koalicija, predsednica državnega zbora in službe državnega zbora nemudoma prenehale z oviranjem našega dela.