Na 15. nujni seji Odbora za pravosodje je potekala razprava o Predlogu priporočila Vladi Republike Slovenije v zvezi z izvajanjem Zakona o pomilostitvi in potrebnimi spremembami.
Na današnji 15. nujni seji Odbora za pravosodje je potekala intenzivna razprava o izzivih, povezanih z ilegalnimi migracijami, ki so postavile v ospredje tudi vprašanja izvajanja Zakona o pomilostitvi.
Poslanec mag. Branko Grims je izpostavil zaskrbljujoče statistične podatke, ki kažejo na povečanje števila ilegalnih migrantov, ki so nezakonito vstopili v Slovenijo v obdobju od 1. junija 2022, torej od pričetka mandata vlade pod vodstvom Roberta Goloba, do danes.
Grims je poudaril, da je v tem času v državo nezakonito vdrlo približno 82.000 ilegalnih migrantov, pri čemer je izpostavil, da je ta številka višja od vseh zabeleženih ilegalnih prehodov v celotnem mandatu obeh prejšnjih vlad, torej vlade Marjana Šarca in vlade Janeza Janše.
.@BrankoGrims1: V Slovenijo je v času Golobove vlade ilegalno vdrlo približno 82.000 ilegalnih migrantov. To je ogromno. Do novega leta bo ta številka verjetno že nekje blizu 100.000. To je več kot je bilo zabeleženih vseh ilegalnih migrantov v celotnem mandatu obeh prejšnjih… pic.twitter.com/9IxtCXtMJP
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) November 29, 2023
Opozoril je tudi na problematično zlorabo azilne ureditve, kjer naj bi večina ilegalnih migrantov izkoriščala azilne postopke kot sredstvo za nezakonit prehod skozi Slovenijo. Grims je bil kritičen do trenutnega stanja na meji, kjer policija po njegovih besedah ne izvaja ustreznih postopkov in je postala, kot je dejal, "taksi služba." Dodal je, da Schengen ne deluje, pri čemer je citiral izjave ministra za notranje zadeve, da je del mednarodnega prava suspendiran, kar vodi v neizvajanje ustrezne zakonodaje. Opozoril je tudi na povečanje kriminalitete na območjih s koncentracijo ilegalnih migrantov.
Predsednica Odbora za pravosodje Lena Grgurevič je Grimsa prekinila, češ, naj se drži teme seje. Kljub prekinitvi je Grims nadaljeval in izrazil skrb glede neustreznega izvajanja zakonodaje, ki bi morala varovati varnost državljanov. Razprava je privedla do poudarka na nujnosti reševanja izzivov, povezanih z ilegalnimi migracijami, ter razmisleka o morebitnih spremembah zakonodaje za učinkovitejše obvladovanje te problematike.
Predsedujoča Lena Grgurevič je že drugič prekinila poslanca Grimsa in mu izrekla prvi opomin. Grims je nadaljeval z izpostavljanjem perečih varnostnih vprašanj in njihove povezanosti z migracijskimi tokovi na Balkanu. Omenil je teroristični napad Hamasa in napoved možnega vojaškega zloma te organizacije, ki bi lahko povzročil povečan pritisk migrantov na Evropo.
Dodal je tudi, da Italija razmišlja o preusmerjanju ilegalnih migrantov v Albanijo, kar bi lahko povzročilo dodatne težave na balkanski migrantski poti, pri čemer bi Slovenija postala ključna točka. Grims je izrazil zaskrbljenost zaradi odločitev predsednice države, ki je oprostila tiste, ki se ukvarjajo s tihotapstvom ljudi, ter predlagal, da se odločitve v zvezi s pomilostitvijo naredijo bolj transparentne. Predlagal je tudi, da vlada ustrezno spremeni zakon, ne da bi spreminjala mehanizma odločanja, in pozval predsednico republike, naj se jasno opredeli o tej zadevi.
Razprava na seji odbora je postala vse bolj napeta, ko je poslanec mag. Branko Grims še enkrat skušal izraziti svoje stališče, vendar ga je predsednica odbora Lena Grgurevič že tretjič prekinila in mu izrekla drugi opomin. Na opozorilo poslanca Dejana Kaloha, da je izdajanje opominov neupravičeno, se je Grgurevičeva odzvala, naj je poslanec ne podučuje, kako naj vodi sejo.
Poslanec Grims je predsednici predlagal, naj prebere Ustavo in se drži Poslovnika Državnega zbora in dodal, da neti sovraštvo in nestrpnost. Grgurevičeva je na te obtožbe odgovorila z grožnjo, da mu bo naslednjič odvzela besedo.
Predsednica Odbora za pravosodje Lena Grgurevič ocenjuje in komentira razprave poslancev ter jih zlonamerno interpretira, hkrati pa izreka opomine in grozi z odvzemom besede. To je ta #svoboda! pic.twitter.com/6rCRp3DMHT
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) November 29, 2023
Naslednji se je v razpravi oglasil poslanec Jožef Lenart, ki je dejal, da kljub spoštovanju človekovih pravic ostaja različno mnenje o pomilostitvah tihotapcev ilegalnih migrantov. Opozoril je na naraščanje števila aretiranih tihotapcev v zadnjem letu, kar vidi kot zaostritev varnostne situacije. Lenart se je dotaknil tudi stanja na Švedskem, kjer so morali uporabiti celo vojaško pomoč zaradi množičnega prihoda ilegalnih migrantov. Izrazil je zaskrbljenost nad naraščanjem kaznivih dejanj v drugih evropskih državah, kot so Nemčija, in poudaril, da gre Slovenija po isti poti. Dejal je tudi, da bi morali dosledno ocenjevati primernost pomilostitev, še posebej, ko gre za kazniva dejanja, ki vplivajo na varnost države.
.@JozeLenart: Danes govorimo o pomilostitvah tihotapcev ilegalnih migrantov. Tihotapljenje samo je kaznivo dejanje, ilegalna migracija je kaznivo dejanje in če želimo to zamejiti, če želimo našo državo obdržati varno, si ti tihotapci zaslužijo primerne kazni. pic.twitter.com/UNuTuIseL0
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) November 29, 2023
Poslanec Andrej Hoivik je izrazil pomisleke glede pomilostitve tihotapcev ilegalnih migrantov. Opozoril je na izredno sejo, kjer so obravnavali to zadevo, ter navedel sklep seje, ki poudarja povečano varnostno tveganje zaradi nezakonitih migrantov. Hoivik je prebral tudi izjavo predsednika vlade o potrebi po legalizaciji ilegalnih migracij in izrazil zaskrbljenost glede signala, ki ga pošilja predsednica z ukrepanjem v času povečanega varnostnega tveganja zaradi migracij. Poudaril je, naj predsednica izreče o mnenju in izvajanju zakona o pomilostitvah, pri čemer je opozoril tudi na moč predsednice pri začasni odpravi človekovih pravic.
.@andrejhoivik: PV #RobertGolob je nedolgo nazaj dejal, da je edina pot kako urejati in učinkovito upravljati z migracijami, njihova legalizacija. Zanimivo je, da s to pomilostitvijo predsednica daje podoben signal. Tukaj je @vladaRS oz. PV 100 % usklajen s predsednico republike… pic.twitter.com/GapwyD4aVS
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) November 29, 2023
Poslanec mag. Dejan Kaloh je v razpravi izrazil zaskrbljenost glede treh primerov pomilostitve, poudaril percepcijo neizrazitosti odziva predsednice ter postavil vprašanja v zvezi z odločitvijo ministrice. Opozoril je na potrebo po previdnosti zaradi nezakonitih migracij in pozval k večji transparentnosti in preglednosti postopkov pomilostitve.
.@DKaloh: V @strankaSDS ne oporekamo diskrecijske pravice predsednice, v našem priporočilu govorimo ravno o transparentnosti in preglednosti samega postopka, ker hipotetično bi se seveda lahko dogajale zlorabe pomilostitev, pa tudi nepopravljive posledice. pic.twitter.com/frHw2G22Zd
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) November 29, 2023