Na današnji 31. izredni seji Državnega zbora, ki je bila sklicana na zahtevo poslanske skupine SDS, so poslanke in poslanci predstavili predloge glede reševanja razmer v zdravstvu. Predloge SDS je med drugimi predstavila poslanka mag. Karmen Furman.
Celotno stališče poslanke mag. Karmen Furman objavljamo v nadaljevanju.
Z izzivi in problemi v slovenskem zdravstvu se soočamo že dlje časa. Tega se prav dobro zavedamo tudi v Slovenski demokratski stranki. Navsezadnje so bile prav na našo pobudo v državnem zboru na področju zdravstva doslej ustanovljeni in vodeni edini dve preiskovalni komisiji, v katerih smo dodobra razgalili korupcijo v slovenskem zdravstvu ter pripravili zakonske spremembe za odpravo le te.
Na podlagi ugotovitev obeh preiskovanih komisij državnega zbora smo v času prejšnje vlade, ki jo je vodila Slovenska demokratska stranka in ob podpori koalicijskih partneric, uspeli sprejeti novelo Zakona o javnem naročanju, ki je prinesla uvedbo referenčnih cen na področju nabave medicinskega materiala, s tem pa omogočili, da bi se cene medicinskega materiala v Sloveniji končno približale primerljivim cenam v drugih državah Evropske unije.
.@Karmen_Furman: V času vlade @JJansaSDS smo sprejeli novelo Zakona o javnem naročanju, ki je prinesla uvedbo referenčnih cen na področju nabave medicinskega materiala in je pomenila prvi resen korak v spopadu s korupcijo v zdravstvu, kar so priznali mnogi ugledni zdravniki. pic.twitter.com/aTlL0xSNgF
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) January 25, 2023
Da je ta zakonska novela pomenila prvi resen korak v spopadu s korupcijo v slovenskem zdravstvu, so takrat povedali mnogi ugledni slovenski zdravniki, ki so pred tem več let zaman opozarjali na ukoreninjeno korupcijo in anomalije v zdravstvu.
A preden je lahko sprejeta novela v praksi sploh dobro zaživela, ste jo ukinili. To je bil pravzaprav eden izmed prvih ukrepov ministra za zdravje ob prevzemu funkcije.
Prvi interventni zakon, ki ste ga vložili v zakonodajno proceduro, naj bi po besedah ministra skrajševal čakalne dobe. Zgodilo se je ravno nasprotno. Z ukinitvijo novele Zakona o javnem naročanju v interventnem zakonu ste ponovno odprli vrata korupciji v zdravstvu. Milijonska preplačila medicinske opreme in materiala se bodo tako lahko ponovno stekala v žepe posameznikov, namesto da bi se ta denar namenil državljanom za njihovo zdravje ter skrajševanje čakalnih vrst.
Nad ukinitvijo zakonske novele, ki bi torej omogočila, da bi tudi v Sloveniji imeli normalne, evropske cene medicinske materiala in opreme brez milijonskih preplačil, so se takrat razočarano odzvali tudi zdravniki iz skupine zdravstvo.si.
Lansko jesen smo za področje zdravstva v državnem zboru ponovno obravnavali interventni zakon, pa čeprav v praksi še niste uspeli realizirati ukrepov iz prvega. Pričakovali smo konkretne, vsebinske rešitve, takšne, kot ste obljubljali državljanom ob prevzemu funkcije in se jih – skupaj s celotno koalicijo tudi zavezali uresničiti s podpisom koalicijske pogodbe. Žal dlje od vaših obljub do danes še nismo prišli.
Oba interventna zakona sta se v praksi izkazala za povsem neučinkovita, saj se težave v slovenskem zdravstvu povečujejo iz dneva v dan. Posledično je danes stanje mnogo slabše, kot je bilo pred osmimi meseci, ko je oblast prevzela vaša vlada in sedanja koalicija. Ureditev razmer na področju družinske medicine naj bi bila prioriteta vašega dela. A ta je danes na robu propada.
Po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje še nikoli ni bilo toliko oseb brez družinskega zdravnika kot sedaj. Konec novembra lanskega leta 132.185 oz. 6,26% prebivalcev.
Spoštovani minister. Ob prevzemu funkcije ste povedali, da vam je stanje v zdravstvu poznano in da imate tudi rešitve. Glede na vse vaše napovedi, pa tudi optimistične obljube sedanjih koalicijskih strank državljanom, tako v času pred, kot tudi po volitvah, so bila pričakovanja vseh razumljivo velika. Tudi ob dejstvu, da na področju zdravstva niti niste nek nov obraz. Poslancem ste navajali celo časovne termine, do katerih boste pripravili konkretne rešitve.
15. september 2022. Datum, ki je vsaj po vaših napovedih veliko obetal. Na 3. seji Odbora za zdravstvo, dne 13. julija 2022 ste tako med drugim dejali: »Jaz računam 15. septembra bi tukaj imeli končno eno urejeno, pregledno stanje na področju čakalnih vrst.«
Na isti seji je nato sledila tudi obljuba, da bomo do 15. septembra vendarle imeli na mizi konkreten predlog pozitivne spremembe plač javnih uslužbencev, kjer bomo absolutno jasna nesorazmerja plačnih sistemov popravili. Vse to je in še več vaših obljub je mogoče razbrati iz magnetograma zapisa te seje. A do danes niste pripravili še praktično ničesar.
Bo pa kmalu minilo že osem mesecev, odkar ste prevzeli funkcijo ministra za zdravje. V vsem tem času ste imeli popolno podporo predsednika vlade. Če bi želeli, znali ali hoteli, bi tako lahko predlagali konkretne rešitve zdravstvenega sistema. In te bi bile tudi sprejete. Navsezadnje imate v parlamentu udobno večino, 53 glasov koalicijskih strank Gibanja Svobode, SD in Levice.
V kolikor bi predlagali rešitve dobre za ljudi, bi jih podprli tudi v naši poslanski skupini. Razmere v zdravstvu so nam po zadnjih dveh letih vladanja dobro poznane. Vodenje vlade smo namreč prevzeli prav v času covid krize, ki je razkrila pravo kondicijo slovenskega zdravstva.
Koaliciji smo zato ponudili roko in predlagali priporočila, ki vsebujejo konkretne kratkotrajne in dolgotrajne rešitve za ureditev slovenskega zdravstva. V dobrobit vseh državljanov smo upali, da boste v koaliciji tokrat vendarle potisnil na stran svoje pravilo, na podlagi katerega vsakokrat glasujete zgolj glede na to, kdo zakon predlaga in ne ali je predlog dober za državljane. Žal smo se ponovno zmotili.
In kaj smo v Slovenski demokratski stranki predlagali?
1. Takojšnjo spremembo Zakona o javnem naročanju, s katero se ponovno uvede sistem referenčnih cen na področju nabave medicinskega materiala in tako cene medicinskega materiala v Sloveniji približa primerljivim cenam v drugih državah Evropske unije.
2. V roku 30 dni v sodelovanju s stanovskimi in sindikalnimi organizacijami pripravo novega plačnega sistema v zdravstvu.
3. V roku 30 dni pripravo zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu, s katerim se začasno aktivira vse razpoložljive rezerve v vseh delih zdravstvenega sistema in dodatna sredstva za čimprejšnjo zagotovitev zdravstvenega varstva vsem, ki plačujejo obvezno zdravstveno zavarovanje.
4. V roku 30 dni se opredeli program za sistemsko vračanje slovenskih zdravstvenih delavcev (zdravnikov in medicinskih sester), ki so zaradi neurejenih razmer v zdravstvu in neustreznega vrednotenja njihovega dela odšli za kruhom v druge poklice ali v tujino.
Kot rečeno, razmere v zdravstvu so nam poznane, zato naši predlogi niso nekaj novega. Vendar ker se je vlada pri reševanju teh razmer do sedaj izkazala za neučinkovito – čakalne dobe se namreč podaljšujejo, državljanov brez izbranega osebnega zdravnika pa je vse več – smo prevzeli pobudo in predloge pripravili v Slovenski demokratski stranki.
Da so ti dobri, ste priznali tudi koalicijski poslanci na seji Odbora za zdravstvu, kakor tudi, da jih ne boste podprli zgolj zato, ker večino le teh minister in vlada že obljubljata v novi zdravstveni reformi. Z drugimi besedami, glasovali ste proti zgolj zato, ker slednje predlaga Slovenska demokratska stranka.
V preteklem tednu ste izvedli populistični manever s predstavitvijo časovnice nove zdravstvene reforme, pri tem pa kot največji dosežek izpostavili »skeniranje« obstoječega stanja v zdravstvu. Javno znane podatke tokrat prodajate kot veliko spoznanje. A za dobrobit državljanov in države pričakujemo, da se boste datumov pri uresničevanju in realizaciji zastavljenih ukrepov držali.
Predsednik vlade je sicer večkrat govoril o širokem konsenzu, ki da je nujno potreben pri reformi zdravstva, a doslej je vsakršne predloge opozicije vztrajno zavračal.
V Slovenski demokratski stranki smo in bomo vedno pripravljeni podpreti dobre rešitve, ki bi resnično prinesle želene rezultate. Želimo si, da z dobrimi in učinkovitimi ukrepi, ki nenazadnje prihajajo tudi s strani stroke, na katero pa se minister tako radi sklicujete, skupaj prispevamo k reševanju slovenskega zdravstva. Glede na to zato upamo, da boste v prihodnje tudi vi, bolj kot ste to pokazali do sedaj, pripravljeni sodelovati.