Slovenska vlada vztraja pri spremembah družinskega zakonika, ki jih večina državljank in državljanov ne podpira, predlagane spremembe pa je ljudstvo že dvakrat zavrnilo na referendumu.
Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je na Vlado Republike Slovenije naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi s spoštovanjem načela delitve oblasti.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
predsednik Vlade Republike Slovenije dr. Robert Golob je na 2. redni seji Državnega zbora dne, 26. septembra, na ustno poslansko vprašanje Alenke Jeraj na temo »družinskega zakonika«: »In, ali boste vztrajali ali se vam zdi prav, da sprejemate zakon, ki ga večina državljank in državljanov ne podpira in ga je že dvakrat zavrnilo na referendumu?« odgovoril naslednje: »Drži, da je vprašanje, ki ga naslavljate, vprašanje o katerem v družbi ni enotnega mnenja. Kar ni nič nenavadno. Drži, da se to vprašanje tudi v zakonodaji poskuša urediti že daljše obdobje, vsaj 10 let po vaših navedbah. Ampak, in drži, da so na to temo bili pripravljeni referendumi. In ravno zaradi tega, ker obstajajo tako različni pogledi, te teme nismo vnašali v koalicijsko pogodbo. In jaz sam sem to v predvolilni kampanji zelo jasno povedal, da tiste teme, o katerih ni družbenega konsenza, ne bomo z njimi silili naprej. Ampak, meni je zelo žal, nad ljudsko voljo obstaja ena institucija, ki jo mora v skladu s svojim poslanstvom, v skladu z Ustavo Republike Slovenije, z našim ustavnim redom tudi izvajati, in to je Ustavno sodišče.«
Ustavne sodnike skladno s 163. členom Ustave Republike Slovenije na predlog predsednika Republike Slovenije z večino glasov izvoli Državni zbor, na neposrednih volitvah izvoljene poslanke in izvoljeni poslanci Državnega zbora.
Glede na navedeno Vlado Republike Slovenije sprašujem naslednje:
Ali predsednik Vlade Republike Slovenije, ki vodi in usmerja delo vlade, skrbi za enotnost politične in upravne usmeritve vlade, usklajuje delo ministrov, predstavlja vlado ter sklicuje in vodi njene seje, torej meni, da je Ustavno sodišče institucija, ki je nad ljudsko voljo in s tem izvotljuje drugi odstavek 3. člena Ustave Republike Slovenije, ki določa: »V Sloveniji ima oblast ljudstvo. Državljanke in državljani jo izvršujejo neposredno in z volitvami, po načelu delitve oblasti na zakonodajno, izvršilno in sodno.«