Te dni smo priča grobi cenzuri javne RTV Slovenija kot je ne pomnimo. V Ženskem odboru SDS potezo Polone Fijavž, odgovorne urednice informativnega programa TV Slovenija, ki je novinarju Jožetu Možini prepovedala snemanje intervjuja z zagovornico pravice do življenja Urško Cankar Soares, ostro obsojamo.
Urška Cankar Soares je koordinatorka slovenskih Pohodov za življenje, ki so demonstracija stališč o svetosti življenja, pomenu družin in tradicionalnih vrednot. So izrazito nenasilna oblika izražanja pogledov znotraj slovenske družbe in se v podobni obliki odvijajo tudi drugje po svetu in Evropskih državah. Potekajo strpno in v skladu z obstoječim pravnim redom. Doslej še ni bilo nobenih izgredov ali nasilja ob organizaciji omenjenih pohodov. Polona Fijavž je prepoved argumentirala s tem, da naj bi Urška Cankar Soares zastopala stališča in vrednote, ki so v nasprotju z Ustavo Republike Slovenije. V Ustavi RS je v 53. členu zapisano, da država varuje družino, materinstvo, očetovstvo, otroke in mladino ter ustvarja za to varstvo potrebne razmere, v 54. členu pa »Starši imajo pravico in dolžnost vzdrževati, izobraževati in vzgajati svoje otroke«. Ta stališča zastopa in izraža Urška Cankar Soares s somišljeniki, zato je argument odgovorne urednice Polone Fijavž povsem neprimeren.
Dogajanje zaskrbljeno spremljamo, saj sta pluralno poročanje ter soočanje različnih stališč in mnenj ena izmed temeljev demokratične družbe in temeljnih nalog javnega ''neodvisnega'' medija, ki ga financiramo vsi davkoplačevalci. V luči zagotavljanja neodvisnega in nepristranskega poročanja, na podlagi katerega si lahko vsak državljan ustvari lastno mnenje in sodbe o posameznem družbenem vprašanju, ki terja širšo razpravo, bi morala biti prav RTV Slovenija prva, ki bi skrbela za raznolikost mnenj in gledalcem posredovala stališča govorcev, ki zastopajo različna aktualna stališča do družbenih vprašanj.
4. člen Zakona o RTV pravi, da RTV »zagotavlja verodostojne in nepristranske informativne oddaje, s katerimi celovito obvešča o političnem dogajanju doma in v zamejstvu, o pomembnih dogodkih v preostalih evropskih državah, zlasti članicah Evropske unije, in o pomembnih svetovnih temah tako, da posredovane vsebine omogočajo objektivno javno obveščenost državljanov Republike Slovenije, Slovencev po svetu, pripadnikov slovenskih narodnih manjšin v Italiji, Avstriji in Madžarski, avtohtone italijanske in madžarske narodne skupnosti v Republiki Sloveniji ter romske skupnosti, ki živi v Sloveniji«. In poleg tega še »zagotavlja oddaje, ki odražajo življenje in probleme različnih struktur prebivalstva, pri čemer izhaja iz načela enakopravnega obveščanja o dogajanjih v vseh delih Slovenije in zamejstva«.
S preprečitvijo intervjuja z Urško Cankar Soares se je ravno RTV Slovenija, oz. njena odgovorna urednica informativnega programa TV Slovenija Polona Fijavž odločila, da gledalcem odvzame možnost celovitega in objektivnega obveščanja. Javna RTV Slovenija mora biti ravno tista, ki odstira različne poglede na aktualna vprašanja v družbi.
Posebej težko je razumeti cenzuro govora zagovornice pravice do življenja, osnovne človekove pravice. Živimo v demokratični državi, kjer se ženske svobodno odločamo o svojem telesu in rojstvih. Ob tem si prizadevamo, da bi ženskam, ki so se znašle na razpotju med nadaljevanjem in prekinitvijo nosečnosti, na institucionalni ravni zagotovili strokovno podporo in pomoč, s tem pa varnost, da v stiski ne ostanejo same, da imajo izbiro. Da ne sprejemajo naglih odločitev zaradi strahu pred obsojanjem družbe. Želimo si, da bi bila njihova izbira, kakšna koli je, sprejeta v miru in zavedanju o posledicah odločitve. Zavedamo se, da lahko ima vsaka naglo sprejeta odločitev dolgoročne posledice, o čemer pričajo izpovedi žensk, ki so se nekoč v stiski odločile za prekinitev nosečnosti, leta kasneje pa jih zaradi tega spremlja občutek krivde in morda celo postanejo aktivne v pomoči mladim mamicam z delitvijo svoje izkušnje in posledic, ki jih je odločitev za splav prinesla.
Prav zaradi občutljivosti omenjene teme bi pričakovali namesto cenzure obširno razpravo. Obžalujemo, da to občutljivo področje, kljub vsej tragičnosti, določeni družbeni deležniki uporabljajo za ideološki boj, tudi ideološko zaznamovani uredniki javnega medijskega servisa. Slednje je zavržno in nevarno dejanje, nevredno odgovorne urednice informativnega programa TV Slovenija.
V sled navedenega pričakujemo, da Polona Fijavž nemudoma odstopi s položaja odgovorne urednice informativnega programa TV SLO in pričakujemo, da se v najkrajšem času omogoči izvedba intervjuja z Urško Cankar Soares.
Alenka Jeraj, predsednica ŽO SDS