Jutri ob 9.uri vabljeni k spremljanju seje preiskovalne komisije za ugotavljanje zlorab v zadevi Franc Kangler in drugi, ki jo vodi poslanec SDS Žan Mahnič. Na jutrišnji seji preiskovalne komisije sta predvideni zaslišanji Franca Pukšiča in Roka Gerloviča.
Spomnimo. V mesecu oktobru je preiskovalna komisija, ki jo vodi poslanec SDS Žan Mahnič, zaslišala Franca Kanglerja in določila nabor dodatnih prič, ki jih namerava zaslišati. Kangler je na seji komisije dejal, da je to, »kar se je v zadnjih dveh letih dogajalo meni, čisto nadlegovanje«. Prepričan je namreč, da je v njegovem primeru šlo za politični obračun, pri katerem so sodelovali tudi slovenska policija in sodišča. Poudaril je, da je tudi »ustavni sodnik Ciril Ribič jasno zapisal, da v zadevi Franc Kangler ni šlo za pravično in pošteno sojenje, toda mariborski sodniki so se požvižgali na to«.
Sledila so zaslišanja prvih prič, med drugim tudi mariborskega svetnika in nekdanjega načelnika mariborske upravne enote Željka Vogrina, ki je dejal, da so Francu Kanglerju leta 2011 policisti nezakonito vzeli prostost, »kar dokazuje okoli dvajset kazenskih postopkov, ki so bili pravnomočno rešeni v prid Franca Kanglerja«. Prepričan je, da je »šlo za organiziran politični in medijski linč zoper Kanglerja, z namenom njegove diskreditacije«.
Jožef Jerovšek, nekdanji član Komisije za nadzor obveščevalnih služb, je dejal, da je imel Kangler vedno največ informacij o dogajanjih znotraj Sove, katere namestnik je bil Janez Žirovnik, »zato se mi je zdelo nenavadno, da se zaradi nesoglasij med Kanglerjem in Žirovnikom, ta kasneje kot sodnik ni izločil iz Kanglerjevih zadev«.
Nekdanji direktor podjetja Nigrad Srečko Hvauc, ki se je zaradi prenove Trga Leona Štuklja v času Kanglerjevega županovanja znašel v policijskih preiskavah, je komisiji zaupal, da mu je kriminalist Geršovnik ponudil kompromis. »Če bi obtožil Kanglerja, se bi Geršovnik s tožilcem dogovoril, da bom dobil samo pogojno kazen. Že takrat se mi je zdelo nenavadno, da kriminalist mimo sodnika določa, kakšno kazen bom dobil,« je dejal Hvauc, ki je kasneje izvedel, da gre za tožilca Marčiča, ki je že bil obsojen zaradi krivega pričanja.
V sredini novembra so bila predvidena zaslišanja novih prič, in sicer generalnega državnega tožilca Draga Šketa, tožilca Nika Pušnika, tožilke Elizabete Györkös in tožilca Borisa Marčiča, a je Ustavno sodišče zadržalo izvrševanje zakona in poslovnika o parlamentarni preiskavi, ki se nanaša na državne tožilce. Enako je ustavno sodišče že storilo v primeru obravnave sodnikov. Predsednik preiskovalne komisije Žan Mahnič je v obeh primerih povedal, da bo odločitev Ustavnega sodišča spoštoval, je pa ob hitri odločitvi ustavnega sodišča v zvezi s tožilci, dejal, da »imamo v Sloveniji pravosodno oblast, ki je brez nadzora, kar so značilni elementi policijske države.« Po njegovem mnenju je s svojimi odločitvami Ustavno sodišče javnosti poslalo tudi jasen signal, da imamo v Sloveniji prvorazredne in drugorazredne državljane.
Na jutrišnjem zaslišanju bo tako preiskovalna komisija zaslišala nove priče, in sicer nekdanjega poslanca državnega zbora Franca Pukšiča in nekdanjega odvetnika mariborske občine Roka Gerloviča.
Vabljeni k spremljanju na TV SLO 3 in Nova24TV 2!