Predlagamo poenotenje obdavčevanja dobičkov, doseženih z odsvojitvijo izvedenih finančnih instrumentov
Poslanska skupina SDS je v sklopu 27 predlogov zakonov in 2 odlokov v parlamentarni postopek vložila predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o davku od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov.
Poglavitne rešitve predloga zakona so: znižanje stopnje davka s 27,5 % na 20 %, spreminja se višina priznavanja normiranih stroškov in odpravlja se različno priznavanje normiranih stroškov glede na način trgovanja; odpravlja se obdavčitev dobička, doseženega z odsvojitvijo izvedenega finančnega instrumenta pred potekom dvanajstih mesecev imetništva izvedenega finančnega instrumenta oziroma dvanajstih mesecev od sklenitve posla, po stopnji davka 40%; odpravlja se oprostitev plačila davka od dobička, doseženega pri odsvojitvi izvedenega finančnega instrumenta po 20 letih imetništva oziroma po 20 letih od sklenitve posla; odpravlja se zniževanje stopnje davka vsakih pet let imetništva izvedenega finančnega instrumenta oziroma vsakih pet let od sklenitve posla, spreminja se način izračuna in plačila davka, in sicer se odpravlja izračun davka z odmero, ki jo opravi davčni organ v odločbi o odmeri davka na podlagi napovedi zavezanca. Po novem davek izračuna davčni zavezanec sam v davčnem obračunu in ga plača v predpisanem roku. V povezavi z navedenim se določajo posebne kazenske določbe.
S predlaganimi spremembami se predlaga poenotenje obdavčevanja dobičkov, doseženih z odsvojitvijo IFI. S predlaganimi spremembami se želi tudi spodbuditi prostovoljno in enostavno plačevanje davkov.
Z Zakonom o davku od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov (ZDDOIFI), ki je začel veljati 15. julija 2008, je bila uvedena obdavčitev dobičkov, ki jih fizične osebe, rezidenti Republike Slovenije po zakonu, ki ureja dohodnino, dosegajo z odsvojitvijo izvedenih finančnih instrumentov in imajo vir v Republiki Sloveniji ali izven Republike Slovenije. Pred sprejemom ZDDOIFI so bili dohodnine oproščeni dobički iz kapitala od odsvojitve premičnin (razen vrednostnih papirjev in investicijskih kuponov) in odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov, razen dobička iz kapitala delojemalca, ki odsvoji pravico do nakupa delnic ali pravico do pridobitve drugega premoženja, pri čemer to ni vplivalo na davčno obveznost fizične osebe, ki je opravljala dejavnost. Na podlagi navedenega so bili dohodnine oproščeni le dobički od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov in ne morebitni dohodki druge vrste iz teh instrumentov. V skladu s 4. točko 96. člena Zakona o dohodnini so bili dohodnine prav tako oproščeni dobički iz kapitala, doseženi z odsvojitvijo dolžniških vrednostnih papirjev, medtem ko so bili dohodki, ki jih fizična oseba dosega iz takih papirjev v obliki obresti (ne glede na to v kakšni obliki jih dosega), obdavčeni kot obresti.
Cilj sprejema ZDDOIFI je bil zagotovitev večje davčne enakosti med različnimi vrstami finančnih naložb fizičnih oseb, kar izhaja iz načela, da naj bodo primerljivi dohodki približno enako obdavčeni. Zgodovinsko so namreč izvedeni finančni instrumenti in določeni strukturirani finančni instrumenti v primerjavi z drugimi oblikami naložb pomenili davčno ugodno naložbeno možnost, kar je prispevalo k izrazitemu povečevanju naložb gospodinjstev v izvedene oziroma strukturirane finančne instrumente. Kadar so bili ti izdani na posamezne delnice slovenskih blue-chipov in različne indekse, se je povečeval njihov vpliv na tečaje na Ljubljanski borzi oziroma volatilnost na slovenskem kapitalskem trgu. Navedena davčno ugodna obravnava je bila s sprejemom ZDDOIFI odpravljena.
Davčna osnova je v skladu z določbami 11. člena ZDDOIFI razlika med vrednostjo izvedenega finančnega instrumenta ob odsvojitvi in vrednostjo izvedenega finančnega instrumenta ob pridobitvi. Kadar je razlika med vrednostjo izvedenega finančnega instrumenta ob odsvojitvi in vrednostjo izvedenega finančnega instrumenta ob pridobitvi pozitivna, davčna osnova ugotovi kot taka razlika, zmanjšana za normirane stroške, povezane s pridobitvijo in odsvojitvijo izvedenega finančnega instrumenta. Normirani stroški, povezani s pridobitvijo in odsvojitvijo izvedenega finančnega 4 instrumenta, se priznajo v višini, ki se določi kot seštevek 1 % od plačane vrednosti izvedenega finančnega instrumenta ob pridobitvi in 1 % od izplačane vrednosti izvedenega finančnega instrumenta ob odsvojitvi, oziroma v primeru trgovanja z vzvodom v višini, ki se določi kot seštevek 0,25 % od plačane vrednosti izvedenega finančnega instrumenta ob pridobitvi in 0,25 % od izplačane vrednosti izvedenega finančnega instrumenta ob odsvojitvi. Ne glede na navedeno normirani stroški zmanjšujejo pozitivno razliko med vrednostjo izvedenega finančnega instrumenta ob odsvojitvi in vrednostjo izvedenega finančnega instrumenta ob pridobitvi največ v višini pozitivne razlike.
Davek se izračuna in plača od davčne osnove po stopnji 27,5 % (op.: do 1. januarja 2020 – ko se je začela uporabljati višja davčna stopnja, določena z novelo ZDDOIFIA – je bila stopnja 25 %). Ne glede na navedeno se stopnja davka znižuje vsakih pet let imetništva izvedenega finančnega instrumenta oziroma vsakih pet let od sklenitve posla in znaša po dopolnjenih petih letih imetništva izvedenega finančnega instrumenta oziroma po petih letih od sklenitve posla 15 %, po dopolnjenih desetih letih imetništva izvedenega finančnega instrumenta oziroma po desetih letih od sklenitve posla 10 % ter po dopolnjenih 15 letih imetništva izvedenega finančnega instrumenta oziroma po petnajstih letih od sklenitve posla 5 %. Ne glede na navedeno se davek od dobička, doseženega z odsvojitvijo izvedenega finančnega instrumenta pred potekom dvanajstih mesecev imetništva izvedenega finančnega instrumenta oziroma dvanajstih mesecev od sklenitve posla, izračuna in plača od davčne osnove, ugotovljene v skladu z določbami 11. člena ZDDOIFI, po stopnji 40 %.