Koliko inovatorjem, za katere konkretne inovacije in v kakšni višini sredstev je država neposredno ali posredno (preko agencije SPIRIT) pomagala pri zaščiti in/ali komercializaciji njihovih inovacij?
Poslanec Marijan Pojbič je na ministra pristojnega za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s podporo slovenskim inovatorjem.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani minister!
Skupna značilnost držav z uspešnim gospodarstvom je, da se v teh državah zavedajo, da so inovacije osnovno gonilo gospodarskega razvoja. Po podatkih Gospodarske zbornice Slovenije smo Slovenci po številu inovacij in inovatorjev v samem svetovnem vrhu. Tako naj bi bili po indeksu svetovne kreativnosti osmi najbolj nadarjen narod na svetu, po tehnološkem indeksu pa sodimo v prvo petino najuspešnejših držav.
Povsem obratna zgodba pa je pri zaščiti, realizaciji in komercializaciji inovacij. Problem se začne že pri domači in mednarodni zaščiti inovacij, kjer predvsem majhna podjetja in posamezniki nimajo sredstev za registracijo patentnih vlog. Nato pa se problem nadaljuje pri zagotavljanju sredstev za izdelavo verodostojnih prototipov, s katerimi bi zainteresirali in privabili vlagatelje oziroma pri samem plasiranju in komercializaciji novitet na domač in tuje trge.
Zanima me:
1. Koliko inovatorjem, za katere konkretne inovacije in v kakšni višini sredstev je država neposredno ali posredno (preko agencije SPIRIT) pomagala pri zaščiti in/ali komercializaciji njihovih inovacij?
2. Kateri od teh inovatorjev so bila majhna podjetja in posamezniki?
3. Koliko od teh inovacij in katera so se uspešno realizirala oziroma komercializirala? Prosim, da mi podatke posredujete po posameznih letih za zadnjih 10 let.
4. Ali menite, da je sedanja ureditev in obseg sredstev za pomoč inovatorjem ustrezna in ali nameravate na tem področju uvesti kakšne spremembe?