S skupnimi močmi bomo zajezili gospodarsko krizo, ki jo prinaša epidemija koronavirusa.
Poslanke in poslanci so na včerajšnji izredni seji državnega zbora obravnavali paket interventnih ukrepov, ki jih je Vlada RS pripravila zaradi epidemije koronavirusa. Sprejeli so tudi dva interventna zakona za pomoč gospodarstvu in zaposlenim, in sicer ukrepe na javnofinančnem področju in ukrep odloga plačila obveznosti kreditojemalcev.
Interventnimi ukrepi na javnofinančnem področju prinašajo omejitev posledic krize glede izpolnjevanja davčnih obveznosti, določitev pravil pri izvrševanju državnega proračuna, ki omogočajo zagotovitev dodatnih sredstev, ki jih pri pripravi proračuna države ni bilo mogoče načrtovati. »V poslanski skupini SDS smo prepričani, da je v danem trenutku potrebno zagotoviti več pooblastil Vladi RS, poleg tega pa zagotoviti več fleksibilnosti. Z ukrepi bomo zaščitili slovenska podjetja, slovenske delavce, slovenska delovna mesta,« je na včerajšnji seji poudaril poslanec mag. Marko Pogačnik. V končni verziji zakona so upoštevani tudi nekateri predlogi opozicije, saj je v tem trenutku pomembno, da stopimo skupaj, nastopimo enotno in vsi prispevamo k čim prejšnji zajezitvi krize. V interventnem zakonu se je Vlada RS zavezala tudi, da bo Državnemu zboru RS mesečno poročala o spremembah in prerazporeditvah znotraj državnega proračuna.
»V poslanski skupini SDS smo prepričani, da se bosta Vlada RS in Ministrstvo za finance morala poslužiti tudi sredstev, ki bodo na voljo s strani Evropske komisije, kajti posledice bodo bistveno širše, kot si danes predstavljamo. Vlada RS gre pri svojem delovanju v pravo smer,« je dejal poslanec SDS, hkrati pa napovedal, da bodo v prihodnjih dneh sledili še nekateri drugi nujno potrebni ukrepi. Kot primer je navedel Avstrijo in Italijo, ki nove ukrepe sprejemata na dnevni ravni. »Apeliram na Vlado RS, da tudi v prihodnjih dneh pripravi in sprejme ukrepe, predvsem tiste, ki bodo zaščitili slovenska podjetja, delovna mesta in zaposlene, pri čemer absolutno ne sme pozabiti na S. P. in mikropodjetja. Oni bodo namreč doživeli največje udarce,« je opozoril.
Interventni ukrep odloga plačila obveznosti kreditojemalcev pa bo prispeval k reševanju likvidnostnih težav podjetij, ki bi nastale kot posledica izbruha epidemije virusa; olajšal položaj podjetij v odnosu do bank in tako prispeval k ohranjanju gospodarske in širše finančne stabilnosti v državi tudi s sodelovanjem finančnega sektorja; preprečil hujšo gospodarsko škodo; ohranil delovna mesta v podjetjih; olajšal pregled strank pri sklenitvi poslovnega razmerja do določb zakona, ki ureja preprečevanje denarja in financiranje terorizma. »Gre za izjemno pomembne ukrepe, ki jih v poslanski skupini SDS absolutno podpiramo. S skupnimi močmi bomo to gospodarsko krizo, ki jo prinaša epidemija koronavirusa, zajezili,« je še poudaril poslanec SDS.