Z ukinitvijo dodatka za delovno aktivnost vlada uvaja nekakšno uravnilovko, saj bo v enak položaj postavila tako prejemnike denarne socialne pomoči, ki želijo biti aktivni, kakor tudi tiste, ki si tega ne želijo.
Poslanke in poslanci so na današnjem nadaljevanju oktobrske seje razpravljali tudi o zakonu o socialno varstvenih prejemkih, ki je v javnosti sprožil kar nekaj polemik. Stališče poslanske skupine SDS je predstavila mag. Karmen Furman.
V nadaljevanju objavljamo celotno stališče.
MAG. KARMEN FURMAN: Danes obravnavamo predlog vladnega zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o socialno varstvenih prejemkih. Predlagane spremembe zakona področje socialnih prejemkov ne urejajo sistemsko niti učinkovito, zato predloga v Slovenski demokratski stranki ne moremo podpreti.
Menimo, da je trenutna socialna politika zgrešena, delo v naši državi pa popolnoma razvrednoteno. Razmerja med plačami, pokojninami in denarno socialno pomočjo so porušena. V času gospodarske rasti imamo rekordno število prejemnikov denarne socialne pomoči, a danes se tukaj na vladni predlog znova pogovarjamo o svojevrstnem paradoksu. Vlada naj bi s predlogom novele zasledovala cilj, kako povečati zaposlitve, pri čemer ukinja dodatek tistim, ki naj bi si z neko obliko aktivnosti poskušali povečati svoj mesečni prejemek. Z ukinitvijo dodatka za delovno aktivnost vlada uvaja nekakšno uravnilovko, saj bo v enak položaj postavila tako prejemnike denarne socialne pomoči, ki želijo biti aktivni, kakor tudi tiste, ki si tega ne želijo. Slednje zagotovo ni prava smer uravnavanja trenutnega stanja na področju socialne politike.
Zdrav človek potrebuje delo, s katerim si bo lahko zase in za svojo družino zagotovil dostojno življenje. Socialna pomoč pa mora na drugi strani služiti zgolj kot začasen prejemek in kot pomoč tistim, ki zaradi zdravstvenih razlogov ne morejo delati. V tej smeri smo v Slovenski demokratski stranki k predlogu novele pripravili amandma, ki bo ljudi spodbudil nazaj k vključitvi v neko obliko dela oziroma zaposlitve. Z amandmajem predlagamo, da se zdrave, za delo sposobne prejemnike denarne socialne pomoči vključi v javna dela, ki so se v preteklosti pokazala kot dober instrument. Menimo, da le z aktivno obliko zaposlitve bomo dolgotrajno brezposelne osebe vrnili na trg dela. V kolikor bo naš amandma sprejet, se bo povečalo tudi število javnih del v vsaki regiji, in sicer glede na to, koliko dolgotrajno brezposelnih oseb je na posameznem območju. S tem se bo zagotovila tudi decentralizacija ponudbe javnih del.
Veseli smo, da je bil naš predlog amandmaja na matičnem odboru sprejet. V Slovenski demokratski stranki namreč zasledujemo cilj, da se zdravemu človeku čim prej zagotovi delo in zaslužek za dostojno življenje, ne pa da ostaja odvisen od denarne socialne pomoči in posameznih ukrepov vsakokratne vladne politike. A glede na dejstvo, da predlog zakona vsebuje tudi predloge, ki ne sledijo k pravim rešitvam glede na cilje, ki naj bi se skozi delovno in socialno politiko zasledovali, v Slovenski demokratski stranki vladnega predloga novele ne moremo podpreti.