Javne institucije, ki skrbijo za čim bolj kakovostno življenje starejših, kljub izraženim akutnim potrebam po tovrstnem kadru ne morejo zaposliti diplomanta socialne gerontologije, saj delovno mesto socialnega gerontologa ni vpisano v Katalog funkcij, delovnih mest in nazivov v javnem sektorju Republike Slovenije.
Poslanec SDS mag. Dejan Kaloh je na Vlado RS naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s študijskim programom Socialna gerontologija.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani!
Vprašanje staranja prebivalstva je splošno znano, akutno vprašanje slovenske postmoderne družbe, tako iz socialnega, zdravstvenega, kulturološkega, delovno-pravnega in socialno-političnega vidika. Slovenija, kot tudi druge države v Evropi, temu vprašanju posveča veliko pozornosti pa tudi denarja.
V iskanju potrebnih rešitev na Alma Mater Europaea — ECM kot edini v Sloveniji, s strani Nacionalne agencije za kakovost v visokem šolstvu, izvajajo potrjen, akreditiran študijski program Socialna gerontologija na vseh treh Bolonjskih stopnjah študija, in sicer:
- za visokošolski strokovni študijski program Socialna gerontologija akreditiran program na 8. seji z dne, 30. 9. 2010;
- študijski program II. stopnje Socialna gerontologija akreditiran na 47. seji dne, 15. 3. 2012;
- študijski program III. stopnje Socialna gerontologija akreditiran na 51. seji dne, 28. 6. 2012.
Čeprav aktualnost študija že kaže želene rezultate in v oskrbi starejših vedno večjo potrebo po socialnem gerontologu, bodisi v institucionalni bodisi v družinski oskrbi, diplomante, magistre in doktorje socialne gerontologije, na tej poti ovira administrativna ovira pri zaposlitvi (sicer akreditiranih študijskih programov Socialna gerontologija v Sloveniji - na povezavi https://www.almamater.si/akreditacija-s88).
Različne javne institucije, ki skrbijo za čim bolj kakovostno življenje starejših, kljub izraženim akutnim potrebam po tovrstnem kadru namreč ne morejo zaposliti diplomanta študijske smeri socialne gerontologije, saj delovno mesto socialnega gerontologa ni vpisano v Katalog funkcij, delovnih mest in nazivov v javnem sektorju Republike Slovenije.
Poklic socialni gerontolog sicer obstaja v Standardni klasifikaciji poklicev SKP-08, zaposlovanje diplomantov pa je posebej v javnem sektorju oteženo zaradi zgoraj navedenega nepopolnega kataloga delovnih mest. Da je za razrešitev nastale situacije skrajni čas, potrjuje tudi dejstvo, da bo v kratkem (novembra 2019) dan v javno razpravo zakon o dolgotrajni oskrbi, ki še posebej zadeva oskrbo starejših, katerih število v Sloveniji narašča. Ob tem naj še opomnim, da kompetence socialnega gerontologa nikakor ne posegajo v kompetence drugih deležnikov, ki prav tako skrbijo za starejše (npr. geriatra, medicinske sestre, fizioterapevta, socialnega delavca …). Da je delo socialnega gerontologa aktualno potrebno, govorijo tudi podatki o odlivu kadra iz javnih zavodov, ki skrbijo za starejše, saj v njih vlada akutno pomanjkanje kadra, še posebej v Severovzhodni Sloveniji (migracije delavcev zdravstvene nege v sosednjo Avstrijo).
Kljub dejstvu, da je študij za študente socialne gerontologije na Almi Mater Europaei-Evropski center Maribor, ki prihajajo tudi iz drugih evropskih držav, plačljiv, je študij uspešno dokončalo na visokem strokovnem programu 56 študentov, na drugi stopnji 35 študentov in uspešno ubranilo svojo doktorsko nalogo 20 doktorjev znanosti.
V luči skrbi za zaposljivost tovrstnega kadra zato sprašujem:
1. Ali bo vlada ukrenila vse potrebno za vpis delovnega mesta socialni gerontolog v Katalog funkcij delovnih mest in nazivov v javnem sektorju Republike Slovenije brez nepotrebnih birokratskih (in drugih) zapletov?
2. Če da, kdaj se bo to zgodilo?