Iz pregleda Evropskega sodišča za človekove pravice naj bi izhajalo, da je slovensko pravosodje v obdobju od osamosvojitve do leta 2021 v kar 342 sodbah kršilo vsaj eno človekovo pravico. Po javno dosegljivih podatkih naj bi bilo stanje slabše le še na Malti. Kljub poraznim rezultatom je vlada napovedala dvig plač sodnikom.
Poslanec mag. Dejan Kaloh je na vlado naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z zvišanjem sodniških plač.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Ugledni slovenski pravniki javno opozarjajo, da naj bi bilo slovensko pravosodje v samem vrhu kršitve človekovih pravic. Iz pregleda Evropskega sodišča za človekove pravice naj bi izhajalo, da je slovensko pravosodje v obdobju od osamosvojitve do leta 2021 v kar 342 sodbah kršilo vsaj eno človekovo pravico. Po javno dosegljivih podatkih, naj bi bilo stanje slabše le še na Malti. Slovenska javnost naj s poraznimi rezultati ne bi bila seznanjena. Kljub poraznim rezultatom na področju varstva človekovih pravic je vlada napovedala dvig plač sodnikom.
S tem v zvezi vas sprašujem naslednje:
- Ali držijo navedbe, da naj bi bilo slovensko pravosodje v samem vrhu kršitve človekovih pravic?
- Katere ukrepe namerava vlada sprejeti za to, da na slovenskih sodiščih v prihodnje ne bo več prihajalo do kršitve človekovih pravic (vrsta ukrepa in časovnica)?
- Ali Vlada RS meni, da so slovenski sodniki glede na zgoraj navedene podatke upravičeni do višjih plač?