Ali na Ministrstvu za pravosodje v luči ureditev iz drugih zahodnih držav z utrjenim in v praksi domišljenim kazenskopravnim področjem razmišljajo o morebitnem znižanju starostne meje za kazensko odgovornost mladoletnikov?
Poslanec mag. Dejan Kaloh je na ministrico za pravosodje Andrejo Katič naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s starostno mejo za kazensko odgovornost mladoletnikov.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovana ministrica za pravosodje!
Po naši zakonodaji so otroci kazensko odgovorni od 14 leta dalje. V Nemčiji otrok, mlajših od 14 let, ni mogoče kazensko preganjati. V Angliji in Walesu je starostna meja za kazensko odgovornost mladoletnikov 10 let, na Škotskem osem let, čeprav je mogoče otroke sodno preganjati šele, ko dopolnijo 12 let. V ZDA je za zločine na zvezni ravni starostna meja za kazensko odgovornost 11 let, večina ameriških zveznih držav pa nima določene spodnje meje za kazensko odgovornost, kar teoretično pomeni, da je moč otroka pri katerikoli starosti kazensko preganjati.
V medijih sem zasledil, da v Nemčiji poteka razprava o znižanju starostne meje za kazensko-deliktne sposobnosti. Omenjeno razpravo o znižanju starostne meje za kazensko odgovornost mladoletnih je sprožil primer mladoletnih posiljevalcev. V Mülheim an der Ruhr so v začetku julija lani aretirali tri 14-letnike in dva 12-letnika, ki so bili osumljeni, da so v gozdu blizu mestnega igrišča v mestu posilili 18-letnico. Iz spletne strane Deutsche Welle je razvidno, da so 12-letnika, ki sta premlada, da bi ju v skladu z nemškimi zakoni preganjali, predali staršem. Oba so po zaslišanju izpustili. Vseh pet, ki so državljani Bolgarije, so do začetka počitnic, 15. julija, začasno izključili iz šole. Ni pa podatka, kaj se je z njimi zgodilo po počitnicah. Eden od domnevnih 14-letnih posiljevalcev je bil policiji znan že od prej, in sicer zaradi dveh primerov spolnega nadlegovanja, a so ga takrat prav tako izpustili na prostost, saj je bil v času prestopka mlajši od 14 let. Sedaj so zanj zaradi ponovitvene nevarnosti odredili pripor.
Prav v luči omenjenega posilstva iz Mülheima je tamkajšnji policijski sindikat že zahteval, da naj bi mejo za kazensko odgovornost znižali na 12 let. Združenje nemških sodnikov predlogu nasprotuje, saj meni, da to mladoletnikov ne bo odvrnilo od kaznivih dejanj. Proti so tudi v Nemškem združenju za zaščito otrok.
V slovenski javnosti pa je odmeval tudi lanskoletni primer iz sosednje Hrvaške, ko je sedmerica najstnikov v letu dni večkrat posilila 15-letnico, med storilci kaznivih dejanj so bili tudi mladoletniki. Še posebej pa je odmevalo ravnanje sodišča v Zadru, ki je vsem osumljencem, kljub nevarnosti ponovitve kaznivega dejanja posilstva, dovolilo, da se branijo s prostosti.
V zvezi s tem Vas sprašujem naslednje:
1. Ali na Ministrstvu za pravosodje pripravljate kakršnekoli spremembe kazenske zakonodaje, ki se nanašajo na mladoletnike?
2. Ali ste na Ministrstvu za pravosodje s strani državnih organov ali subjektov, ki predstavljajo zainteresirano javnost iz predmetnega področja, že prejeli kakšne predloge za znižanje starostne meje za kazensko odgovornost mladoletnikov in kakšno stališče ste ob tem zavzeli?
3. Ali na Ministrstvu za pravosodje v luči ureditev iz drugih zahodnih držav z utrjenim in v praksi domišljenim kazenskopravnim področjem, razmišljate o morebitnem znižanju starostne meje za kazensko odgovornost mladoletnikov?