Vlada se je odločila za škodljiv ukrep odstranitve zaščite slovenskega jezika in predlaga, da se od tujcev kot temelj za integracijo pred pridobitvijo določenih dovoljenj ne zahteva več niti minimalnega znanja slovenščine.
Poslanec mag. Branko Grims je na vlado naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z zaščito slovenskega jezika.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Slovenski jezik je vrednota in hkrati absolutni pogoj obstoja slovenskega naroda. Ker je po Ustavi Republike Slovenije naša država utemeljena na neodtujljivi pravici slovenskega naroda do samoodločbe, bi pomenilo uničenje slovenskega jezika, in s tem slovenskega naroda, tudi uničenje države Slovenije. Slovenski jezik torej zasluži vso pozornost in zaščito, kar izhaja tudi iz Ustave Republike Slovenije. Za zgolj dvomilijonski narod je to še toliko bolj pomembno vprašanje.
Temelj kakršne koli integracije tujcev, ki pridejo živet in delat na ozemlje Republike Slovenije, je vsaj osnovno znanje slovenskega jezika. Odstop od tega načela načrtno vodi v nesporazume in konflikte, zato je napovedani predlog Vlade Republike Slovenije, po katerem niti minimalno znanje slovenskega jezika pred pridobitvio določenih dovoljenj ne bo več potrebno, nerazumljiv in destruktiven ter načrtno vodenje v konflikte, kar je povsem nesprejemljivo. Tak predlog je hkrati protislovenski in tudi izrazito protievropski, saj na primer že sosednja Avstrija zahteva minimalno znanje nemščine že kot pogoj za pridobitev nekaterih vizumskih in drugih pravic, kasneje pa se s časom bivanja te zahteve zelo naglo stopnjujejo. Samo izjemoma in na začetku je možnost pomoč v sporazumevanju v šolskem sistemu, potem je zahtevano brezpogojno znanje nemščine. Sedaj veljavni zakon je bil torej povsem skladen z evropsko prakso, predlog vlade pa je izrazito protievropski. Evropsko načelo integracije je, da se tujci prilagodijo jeziku, tradiciji in kulturi matičnega naroda države, in ne obratno.
Vlado Republike Slovenije zato sprašujem naslednje:
1. Zakaj se je Vlada Republike Slovenije odločila za povsem protievropski in protislovenski ukrep odstranitve zaščite slovenskega jezika, in predlaga, da se od tujcev kot temelj za integracijo pred pridobitvijo določenih dovoljenj ne zahteva več niti minimalno znanje slovenskega jezika?
2. Ali se Vlada Republike Slovenije povsem zaveda pomena obstoja slovenskega jezika in njegove ohranitve za obstoj slovenskega naroda in s tem tudi za obstoj države Slovenije, ki je po ustavi utemeljena na neodtujljivi pravici slovenskega naroda do samoodločbe?
3. Zakaj je Vlada Republike Slovenije odstopila od sicer javno tako glasno deklariranega načela integracije, saj dejanska integracija tujcev brez vsaj minimalnega znanja slovenskega jezika v resnici sploh ni možna?
4. Ali očiten odstop vlade od načela integracije in zaščite slovenskega jezika pomeni, da bo poslej politika aktualne Vlada Republike Slovenije, da se mora Slovenija oziroma slovenski narod prilagajati tujcem?