Zakaj ministrstvo za delo za reševanje problematike zlorabe javnih transferjev s strani tujcev ne uvede represivnejših ukrepov ter popravkov pravilnikov in zakona za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev?
Poslanec Jožef Lenart je na ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, mag. Ksenijo Klampfer naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s povečanjem izigravanja zakonodaje na področju socialnega varstva.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovana ministrica!
V poročilu o delu Inšpektorata RS za delo je na strani 74 je navedeno, da so inšpektorji v letih 2017 in 2018 na področju zaposlovanja tujcev opažali občutno povečanje izigravanja zakonodaje na področju socialnega varstva. Ugotovljeno je bilo, da delodajalci, ki zaposlujejo tujce, na plačilnih listah prikazujejo višje plače, kot jih dejansko dogovorijo, ter jih nato izplačujejo oziroma nakazujejo. Gre za goljufanje pri vlogah za pridobitev dovoljenja za prebivanje v Republiki Sloveniji, kajti tujci s temi fiktivnimi pogodbami prikazujejo zmožnost za preživljanje družine oziroma družinskih članov, ki jih nameravajo pripeljati v Slovenijo (za združevanje družine). Včasih so v teh pogodbah o zaposlitvi navedeni kar trikratni zneski plače, ki je dejansko dogovorjena kot osebni dohodek za opravljeno delo. Inšpektorat navaja: »Pred vložitvijo vloge in v obdobju treh mesecev po njej, za kolikor se zahteva predložitev plačilnih list, dejanske plače teh tujcev praviloma ne presegajo zneska minimalne plače, marsikdaj pa sploh niso izplačane«.
Tujci ali njihovi družinski člani po tem, ko dobijo dovoljenje za prebivanje, na Centrih za socialno delo (CSD) nemudoma zaprosijo za denarno socialno pomoč ter uveljavljajo vse možne druge socialne transferje iz naslova pravic iz socialnega varstva. CSD jim zaradi lažno prikazanih podatkov o nizkih plačah ali celo neizplačanih plačah te pravice tudi odobri in te transferje izplača.
Inšpektorat ugotavlja, da gre za izigravanje zakonodaje in Centra za socialno delo, sam pa ponavljam, da gre za goljufanje države Slovenije in njenega delovnega prebivalstva, od katerega se napajajo ti goljufi. Torej je primer vreden obsodbe.
Glede na to, da se število teh primerov – goljufij povečuje in se iz leta v leto ponavlja, ministrico sprašujem:
1. Ali ste bili obveščeni o tem in kako ste reagirali na navedene ugotovitve inšpektorata za delo, da se v prihodnosti ta dejanja ne bi ponovila?
2. Ali so omenjeni tuji prosilci iz t. i. tretjih držav za pridobitev dovoljenja za delo in dovoljenja za prebivanje v Sloveniji pridobili – osvojili znanje Slovenskega jezika?
3. Ali so se navedeni tuji državljani, ki so v Slovenijo prispeli po načinu združevanja družine in zaprosili za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev, naučili slovenščine?
4. Zakaj ne predlagate za reševanje problema bolj »represivnih« ukrepov ter popravkov pravilnikov in zakona za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev kot omejitev neupravičenih javnih transferjev in trošenja davkoplačevalskega denarja?