Bo reciklirana koalicija tokrat zmogla dovolj poguma in z znižanjem davka na dodano vrednost pomagala tistim državljanom, ki imajo najmanj?
Poslanke in poslanci bodo na današnji izredni seji ponovno obravnavali predlog poslanske skupine SDS za znižanje davka na dodano vrednost na predkrizno raven in uvedbo znižane, to je 5 % stopnje DDV.
Spomnimo. Z novelo zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2013 in 2014 v letu 2013 določene višje stopnje davka na dodano vrednost (DDV). Splošna stopnja se je povečala iz 20 % na 22 %, znižana stopnja pa se je povečala iz 8,5 % na 9,5 %. Dvig DDV je bil v tem zakonu določen kot časovno omejen ukrep, ki naj bi veljal do leta 2015. Vendar pa je nato vlada Mira Cerarja v noveli omenjenega zakona predlagala, da višje stopnje DDV postanejo trajne. Uzakonitev trajno višjih stopenj DDV je bila po našem mnenju nerazumljiva, nepotrebna, predvsem pa socialno krivična. DDV je namreč regresiven oziroma nesocialni davek, ki najbolj prizadene tiste, ki imajo najmanj, saj ga ti, glede na svoje prihodke, plačajo največ.
Naj ob tem spomnimo, da je Slovenija v letu 2014 beležila 3 % gospodarsko rast, v letu 2015 2,3 %, v letu 2016 3,1 %, v letu 2017 4,9 %, v letu 2018 pa naj bi gospodarska rast znašala 4,4 %. Poleg višanja gospodarske rasti Slovenija beleži tudi višanje prihodkov v državnem proračunu. Tako se v letu 2018 pričakuje kar za 1,2 milijarde evrov več prihodkov v državnem proračunu, kot pa jih je bilo v letu 2014.
Zato v poslanski skupini SDS ponovno opozarjamo, da je čas, da državljanke in državljani »občutijo« visoko gospodarsko rast, s katero se je hvalila nekdanja Cerarjeva vlada, katera je danes del reciklirane Šarčeve vlade. Zato bi bilo pravično, socialno in etično, da se stopnji DDV povrneta na predkrizno raven. Znižanje stopenj DDV ne bi razbremenilo samo socialno najbolj ogroženih državljanov, pač pa bi spodbudilo tudi potrošnjo, kar bi ugodno vplivalo na gospodarsko rast ter konkurenčnost in s tem v končni fazi tudi na prihodke v državnem proračunu.
Slovenija ima v primerjavi z državami Evropske unije visoko obremenitev potrošnikov z DDV ne le zato, ker nima dveh znižanih stopenj DDV, kot jih imajo številne druge države Evropske unije, pač pa tudi zato, ker nima super znižane stopnje DDV, kot jo imajo, na primer Irska, Španija, Francija, Italija in Luksemburg. V poslanski skupini SDS zato predlagamo še uvedbo dodatne znižane, in sicer 5 % stopnje DDV, denimo, za otroška oblačila in obutev, šolske potrebščine, gasilsko opremo, električne energije, zemeljskega plina in daljinskega ogrevanja. Gre za nujno potrebne življenjske okoliščine, ki jih potrebuje vsak posameznik ali družina, ne glede na to, kakšne dohodke ima.
Vabljeni k spremljanju neposrednega prenosa seje na TV Slovenija 3 od 13. ure dalje!