Evropski poslanec dr. Milan Zver se je odzval na odgovor Evropske komisije na njegovo pisno vprašanje glede kriterijev Evropske komisije za objektivnost in politično neodvisnost oseb, ki so neposredno vključene v pripravo poročila o stanju pravne države v posameznih državah članicah.
V svoje pisnem poslanskem vprašanju je uvodoma zapisal, da je Evropska komisija pri pripravi poročila izrazito sledila izključno enemu političnemu nazoru, pri čemer ni opravila svoje nadnacionalne vloge in je izpostavila le argumente izbranih interesnih skupin. Delovna skupina Evropske komisije je pri pripravi poročilo o stanju pravne države v Sloveniji upoštevala izključno le nosilce civilnodružbene moči, ki so pisali novelo zakona o RTVS, ki je pozneje pripeljala do popolnega političnega prevzema javnega medije.
Zato je evropskega poslanca dr. Milana Zvera zanimalo:
- Kako Evropska komisija zagotavlja ideološko in politično neodvisnost svojih zaposlenih, ki so neposredno vključeni v pripravo poročila o stanju pravne države v posamični državi članici?
- Kakšna je metolodologija, ki jo Evropska komisija uporablja pri ocenjevanju in pripravi poročila o stanju pravne države, vključno z izbiro nacionalnih deležnikov, ki jih uporabi kot vir pri pripravi poročila?
- Zakaj je Evropska komisija v zvezi s Slovenijo večinoma upoštevala in se pogovarjala s tistimi civilnimi družbami in posamezniki, ki so izrazito enostransko politično motivirani?
Spodaj v celoti objavljamo njegov odziv na odgovor Evropske komisije.
Odgovor Evropske komisije lahko najdete na tem naslovu in si sami ustvarite mnenje.
"Evropska komisija se ponovno spreneveda in izmika pri svojem odgovoru o (ne)odvisnosti in (ne)objektivnosti pri pripravi poročila o stanju pravne države v Sloveniji, kjer je na področju medijev upoštevala izključno le nosilce civilnodružbene moči, ki so pisale novelo zakona o RTVS, ki je pripeljal do popolne politične kadrovske čistke, kakršni v Slovenji še nismo bili priča.
Danes vidimo kaj pomeni popolna politična podreditev javne RTV, kjer so odstranili vse tiste, ki niso popolnoma na politični liniji aktualne ekstremno leve oblasti. Prišli smo tako daleč, da brišejo arhive ter celo načrtujejo ukinjanje nekaterih oddaj in dolgoletnih programov kot so Radio Si, Radio Koper, TV Maribor, TV Koper/Capodistria in glasbene produkcije RTV.
Evropsko komisijo očitno popolna politična podreditev javne medijske hiše in "blitzkrieg" ekstremne levice proti svobodi medijev v Sloveniji nič ne skrbi. Danes sem še bolj prepričani, da takšna Evropska komisija, ki ima člane kot je komisarka za transparentnost Vera Jorouva, ki je javno podprla ustavno sporen zakon in še vedno skriva podrobnosti o svojem obisku na ustavnem sodišču v času odločanja, ne more biti nepristanski ocenjevalec vladavine prava in svobode medijev v katerkoli državi članici.
Dvojna merila EU in očiten politični aktivizem nekaterih najvišjih funkcionarjev znotraj institucij EU ne pomeni večje svobode medijev, pluralizma in pravne države, temveč krčenje demokratičnega in svobodnega prostora. Prav zato bodo evropske volitve in izbira volivk in volivcev naslednje leto tako zelo pomembna."