Na današnji dan leta 1918 je general Rudolf Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo in prevzel vojaško oblast v Mariboru in s tem Sloveniji priključil večji del slovenskega narodnostnega in govornega območja Štajerske in Koroške.
»Meščani in delavci! Mestno »Schutzivehr« sem radi njenega nepostavnega in občenevarnega početja razpustil; njeno razoreženje je v teku. Meščani in delavci! »Schutzivehr« mesta Maribor je obstojala večinoma žal iz takih elementov, da nisem zmogel več zaupati tej naredbi Vašega blaga in življenje. Na straži stoječi ljudje mestne »Schutzivehr« so sami plenili, ropali, streljali na ljudi in so tako tvorili ne več »Schutzivehr«, temveč deloma drhal, ki se je moramo bat /…/ Tega pa nisem ukrenil zoper Vas in ne zoper mesto Maribor, temveč storim Ie to, kar sem pri nastopu svoje službe obljubil: skrbeti za, mir in red, za varnost Vašega življenja in blaga. In hočem ter bom držal svojo obljubo.« (Maribor, dne 23. novembra 1918, general Maister)
Tako je general Rudolf Maister opisal dogodke v Mariboru, ki so omogočili, da so Maribor, Spodnja Štajerska in del Koroške za vedno ostali del slovenskega narodnega ozemlja. Njegova vojaška vloga je bila odločilna ob koncu prve svetovne vojne in v času oblikovanja na novo nastale Države SHS, pozneje Kraljevine SHS. S svojim delovanjem je kot velik domoljub v težkih trenutkih odigral tudi ključno vlogo pri branjenju interesov slovenskega naroda. V napetih in nepredvidljivih časih je z novoustanovljeno slovensko vojsko razorožil nemško varnostno stražo, ki je varovala odločitev nemškega sveta, da je Maribor del Nemške Avstrije. Z razorožitvijo nemške varnostne straže in njeno razpustitvijo ter prevzemom vojaške oblasti v Mariboru je general Rudolf Maister pokazal veliko poguma in ljubezni do domovine.
Razorožitev nemške garde v Mariboru je bilo prelomno v zgodovini slovenstva. Maistrovo hrabro in pogumno dejanje predstavlja trdno osnovo, iz katere je lahko zrasla slovenska država. Brez vojaškega posredovanja Rudolfa Maistra in utrditve severne ter severovzhodne meje, bi verjetno izgubili Štajersko in Koroško, kar bi najbrž pomenilo tudi izgubo Prekmurja, saj bi se Prekmurje nato težko pripelo na strnjeno ozemlje.
V spomin na domoljubno in pogumno dejanje generala Maistra danes obeležujemo državni praznik dan Rudolfa Maistra. Hrabro dejanje je odraz globoke narodne zavednosti, s katero je general Maister kljub težkim razmeram dokazal, da Slovenci v ključnih trenutkih znamo črpati iz lastne notranje moči in volje, se postaviti za svoj prav ter ubraniti svojo pot v zgodovini.
Bratje! Naša pomlad gre iz tal,
bistra ko burja, močna ko val:
v naša domovja se je zagnala,
tmo'razklala,
sonce skovala, sonce – kralja Matjaža dan.
Vsem Slovenkam in Slovencem iskreno čestitamo ob današnjem dnevu Rudolfa Maistra!