V Slovenski demokratski stranki smo gradbeni zakon preučili in ugotovili, da je bilo v prehodnem obdobje za vse izvajalce, ki se ukvarjajo z gradbeništvom in njihove zaposlene, ki morajo opraviti strokovni izpit, mojstrski in delovodski izpit, izobraževanj za pridobitev teh nazivov premalo. Zato podpiramo podaljšanje prehodnega obdobja za dve leti.
Poslanke in poslanci so na 35. izredni seji Državnega zbora obravnavali predlog spremembe Gradbenega zakona.
Stališče poslanske skupine SDS glede predloga spremembe zakona je predstavil Bojan Podkrajšek.
V prejšnjem sklicu Državnega zbora smo sprejemali gradbeni zakon, ki je stopil v veljavo 17. 11. 2017 in se je začel uporabljati s 1. 6. 2018. Med spremljanjem tega zakona je bilo veliko pomislekov. Če zakon predstavim kot stanovanjsko hišo, je bilo v tej stanovanjski hiši na novo zgrajenih nekaj zelo pozitivnih elementov, nekaj elementov pa je bilo slabih. Slabe elemente tega zakona bomo morali v prihodnosti še popraviti.
Na pobudo Državnega sveta in njegovega predsednika smo gradbeni zakon preučili in ugotovili, da je bilo v prehodnem obdobju opravljenih premalo izobraževanj za vse izvajalce, ki se ukvarjajo z gradbeništvom. Izobraževanj za opravljanje strokovnega, mojstrskega in delovodskega izpita je bilo v preteklosti premalo. Veliko zaposlenih v gradbeništvu bo moralo strokovni, mojstrski in delovodski izpit v prihodnje še opraviti. Iz tega razloga se nam v Slovenski demokratski stranki popravek zakona, da prehodno obdobje podaljšamo za dve leti, zdi pravilen.
Hvala tudi Vladi RS, ki je stopila nasproti in pomagala, da bodo lahko tisti, ki potrebujejo te izpite, imeli možnost pravočasnega opravljanja. Pri tem pa želimo apelirati na predlagatelja in GZS, da bodo opravljanje izpitov spremljali ter vsa gradbena podjetja spodbujali k izobraževanjem. Ne sme se nam zgoditi, da bomo čez dve leti ponovno ugotavljali, da smo imeli premalo časa. V poslanski skupini SDS bomo ta predlog podprli.