Matjaž Kočar, predsednik Odbora za kmetijstvo in okolje pri Strokovnem svetu SDS, je danes predstavil razvojni program slovenskega kmetijstva, ki temelji na petih nujnih ukrepih in sistemskih spremembah obstoječe prakse, med drugimi predvideva tudi ukinitev Sklada kmetijskih zemljišč.
Matjaž Kočar, predsednik Odbora za kmetijstvo in okolje pri Strokovnem svetu SDS, je na današnji novinarski konferenci predstavil razvojni program slovenskega kmetijstva, ki je nastal pod okriljem Strokovnega sveta. V razvojni paradigmi slovenskega kmetijstva smo v Slovenski demokratski stranki izpostavili pet ključnih tem, ki potrebujejo posebno pozornost in sistemske korekcije obstoječe prakse.
V prvi vrsti se opredeljujemo do kmetije, bolje rečeno družinske kmetije, kot osnovne celice kmetijstva v Sloveniji. Nadaljujemo z nujnimi spremembami kmetijsko zemljiške politike, ki je tesno povezana s prehransko varnostjo, kot tretjim pomembnim elementom v naboru potrebnih korekcij obstoječega stanja. Konkurenčnost in potrebe po poslovnem sodelovanju in povezovanju vseh deležnikov v verigi »od njive do krožnika« ocenjujemo kot ključni element gospodarskega vidika kmetijstva in nazadnje se opredelimo do struktur in organizacije dela znotraj samega ministrstva in strokovnih služb, javnih zavodov in raziskovalnih institucij, ki s svojim znanjem lahko bistveno prispevajo k razvoju panoge in s tem k varovanju potrošnika in varovanju okolja kot življenjskega in delovnega prostora našega človeka. Matjaž Kočar je podrobno predstavil vseh pet stebrov programa SDS za področje kmetijstva z začrtano vizijo, predlaganimi ukrepi in cilji, ki jih želimo doseči.
Vizija:
Večja vloga in pomen družinskih kmetij.
Ukrep:
Sprememba Zakona o kmetijstvu in določenih podzakonskih aktov.
Cilji:
- Davčne razbremenitve družinskih kmetij (tudi ob prevzemih le teh – mladi kmetje),
- debirokratizacija in poenostavitev poslovanja in trženja,
- lastna izbira svetovalcev s podelitvijo koncesij svetovalnim službam ali posameznikom,
- spremembe politike subvencij na osnovi prioritetnih ciljev.
Vizija:
Kmetijska zemljišča in gozdne površine morajo služiti svojemu namenu.
Ukrep:
Sprememba Zakona o kmetijskih zemljiščih, Zakona o gozdovih in podzakonskih aktov.
Cilji:
- Razdelitev ali simbolični dedni zakup kmetijskih zemljišč in gozdov,
- posebna skrb za višinske in gorske kmetije (npr. dodelitev do 200 ha gozdov na kmetijo itd…),
- stimulativni ukrepi za obdelavo zemljišč na področjih OMD,
- ukinitev Sklada kmetijskih zemljišč in prehod zaposlenih na upravne enote in ministrstva).
Vizija:
Večplastno zagotavljanje prehranske varnosti.
Ukrep:
Korekcije številnih uredb, pravilnikov in upravnih praks z namenom sinhronizacije in nadgradnje upravnih aktov in pravnih določb pri zasledovanju navedenega cilja.
Cilji:
- Doseganje ciljev »proizvodno vezanih plačil« preko drugih mehanizmov upoštevajoč demografske, trže in okoljske zakonitosti ter pogoje življenja v posameznih regijah Slovenije.
- Dodelitev zemljišč za obdelavo tudi mestnemu prebivalstvu (vrtički za samooskrbo blizu urbanih središč.)
Vizija:
Krepitev vloge kooperativ in drugih oblik poslovnega sodelovanja v celotni verigi, vključno z gozdarstvom.
Ukrep:
Implementacija možnih EU in nacionalnih finančnih ukrepov za podporo skupinam proizvajalcev v različnih organizacijskih povezavah.
Cilji:
- Doseči večji delež prihodka za kmeta v celotni verigi od njive do potrošnika (kmet, živilsko predelovalna industrija, trgovina).
- Olajšanje poslovanja kmetije z delitvijo del in nalog tudi na področju gozdarstva v zasebnem sektorju.
Vizija:
Optimizacija delovanja ministrstva, organov v sestavi ministrstva in drugih služb na področju kmetijstva.
Ukrep:
Spremembe organizacijske strukture ministrstva in organov v sestavi.
Cilji:
- Ustvarjanje kreativnega in pozitivnega delovnega vzdušja in stika zaposlenih z realnim slovenskim kmetijstvom
- in s tem doseganja večje učinkovitosti in ekspeditivnosti ministrstva z organi v sestavi. Zavedanje pojma, da je uradnik v službi državljana in ne obratno.
- Odprava monopolov organizacij z javnimi pooblastili – konkurenčnost.
V Slovenski demokratski stranki smo globoko prepričani, da bomo z implementacijo opornih točk opisanega programa bistveno vplivali na sociološke, socialne in ekonomske pogoje bivanja in delovanja ne samo ruralnega okolja, to je slovenske družinske kmetije in živilsko predelovalne industrije v Sloveniji, ampak celotne slovenske družbe.