Evropski parlament je na zadnjem zasedanju v Strasbourgu, po letih zavlačevanja in blokiranja s strani levice, končno potrdil predlog direktive o uporabi podatkov iz evidence podatkov o potnikih (PNR). Gre za pomembno orodje pri odkrivanju, preiskovanju in pregonu terorističnih in hudih kaznivih dejanj. Sprejetje poročila je velika zmaga Evropske ljudske stranke (ELS/EPP) in tudi evropskih poslancev iz vrst SDS, ki so si leta prizadevali za evropski PNR.
PNR evidenca sestoji iz podatkov letalskih družb o imenih potnikov, datumih potovanj, transakcijskih računih ter začetno, končno in vmesno destinacijo potnika. Organi pregona v nekaterih državah članicah (16!) to evidenco že dalj časa beležijo. V skladu z direktivo, morajo letalski prevozniki, ki opravljajo lete zunaj EU, po novem, zbrane podatke posredovati pristojnim nacionalnim organom. Države članice pa imajo možnost, da to obveznost razširijo tudi na letalske prevoznike, ki opravljajo lete znotraj EU.
Države članice bodo morale znotraj organov, ki so pristojni za boj proti terorizmu ali pregon organiziranega kriminala, ustanoviti enoto za informacije o potnikih (EIP). Ta enota bo zbirala, hranila in obdelovala podatke o letalskih potnikih. Podatki se bodo hranili petih let, vendar bodo po šestih mesecih depersonalizirani z zakrivanjem elementov (ime, naslov, kontaktni podatki, način plačila, itd.), na podlagi katerih bi bila mogoča neposredna identifikacija posameznega potnika.
Zgodovina evropskega PNR-ja je kar pestra. Tako pestra, da so države članice že povsem izgubile upanje, da bodo inštitucije Evropske unije sploh kdaj potrdile to zloglasno direktivo. Prvo sporočilo komisije o PNR je na plano priromalo januarja 2003. Odbor LIBE (državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve) pa je predlog direktive na mizo prvič dobil leta 2011, ko so ga socialisti vehementno zavrnili, saj da z vpogledom v potovanja Evropejcev krati njihove svoboščine. Poročilo so socialisti in liberalci uspešno blokirali vse do lanskoletnega tragičnega napada na Charlie Hebdo, ko je v sklopu protiterorističnega pakta, PNR napovedal in podprl tudi Hollande, ki spada v družino evropskih socialistov. Po drugem napadu na Pariz in napadu na Bruselj, pa so delno "popustili" tudi socialisti in liberalci v Evropskem parlamentu in uslišali večletne pozive EPP/ELS. Žalostno pa je, da je v Evropi moralo nastopiti izredno stanje, da si je nasprotna stran premislila in opustila svojo retoriko paranoičnih izgovorov o masovnem nadzoru, izgubi zasebnosti, ipd.
Tudi slovenska poslanka Tanja Fajon je bila vrsto let goreča nasprotnica evropskega PNRja, resolucijo je v pristojnem odboru pred manj kot letom dni tudi zavrnila. V njej je videla grožnjo svobodi gibanja, svobodi zasebnosti, skrajno vedenje in še kaj. No, pred dnevi je spremenila mnenje in resolucijo na plenarnem zasedanju končno podprla, čeprav v zadnjem predlogu resolucija ni bila deležna večjih sprememb. Svoboščine, po mojem mnenju, nimajo velike vrednosti, če državljani tragično podležejo pod streli terorista.
Pri vsem tem pa je najbolj zanimivo, da s strani socialistov nismo slišali niti ene besede na temo varnosti državljanov, kar bi morala biti prva skrb evropskih predstavnikov ljudstva. Nasprotovanje evidenci podatkov o potnikih, sklicujoč se na poseg v zasebnost, je neutemeljeno, saj je v direktivo vgrajenih dovolj varovalk. Organi, zadolženi za PNR, bodo podvrženi strogemu nadzoru, dostop do celotnega nabora podatkov bo mogoč le pod zelo strogimi in omejenimi pogoji, evidentiran pa bo moral biti tudi vsak vpogled in obdelava podatkov. Dostop do teh podatkov so do sedaj imele vse letalske družbe, državljani pa ob potovanjih upravičeno nismo imeli nobenega občutka vsemogočnega nadzora.
PNR ni vsemogočno orodje, ki bo Evropo očistil terorizma, vendar pa se je v državah, ki že imajo podobne sisteme, doslej večkrat izkazal za zelo učinkovito varnostno orodje. Organi pregona bodo PNR podatke zdaj lahko tudi v Evropi uporabili za analizo in oceno varnostnega tveganja, na podlagi tega ukrepali in tako preprečili morebitni teroristični napad. Nov sistem pa bo osvetlil tudi nevarne posameznike, ki jih organi pregona doslej še niso povezovali s težjimi oblikami kriminala ali terorizmom. In kar je še pomembnejše, PNR lahko služi tudi kot podlaga za dogovor o širši in obvezni izmenjavi varnostno-obveščevalnih podatkov v Evropski uniji.