»Nihče se ni zanimal zame, dokler si nisem nadel maske.« Te besede izreče antagonist Bane v tretjem delu epske trilogije Nolanovega Batmana Vzpon viteza teme (2012). Maska je bila zanj predmet preživetja.
Zaščitnih mask trenutno primanjkuje po večjem delu sveta. Maske zato v letu 2020 postajajo med najbolj iskanimi artikli, ki jih poskušamo kupiti preko spletnih trgovin ali pa jih izdelujemo doma kar sami. Njihove cene pa letijo v nebo, kar je moralno sporno.
Kakšno masko pravzaprav iščemo in kakšne so nam sploh dosegljive? V trenutni situaciji nam primanjkuje vseh tipov mask – od t. i. doma izdelanih mask, preko kirurških in do najbolj učinkovitih mask tipa FFP3. Pregovorno iznajdljive Slovenke zato izdelujejo maske iz različnih materialov (od prtičkov do plenic), kar je hvalevredno. Oskrba z navadnimi kirurškimi maskami je trenutno še nezadostna, saj tudi druge države omejujejo njihov izvoz. Največji problem pa je oskrba s trenutno najbolj učinkovitimi maskami – maskami tipa FFP1 do FFP3. Žal pa ima tudi večina takšnih mask veliko pomanjkljivost. Če je zdravnik okužen, vendar ne kaže simptomov, je sicer lahko sposoben opravljati svoje delo, toda le z uporabo ustrezne maske. Vendar pa večina mask niti z najvišjo stopnjo zaščite žal ni ustrezna. Zakaj? Takšne maske imajo na sredini kroglični ventil, ki omogoča lažje izdihavanje zraka, in ne »čistijo« izdihanega zraka. Z drugimi besedami: nekdo, ki je okužen in nosi takšno masko, sploh ne ščiti tistih, ki so brez maske. Zdravniki in drugo zdravstveno osebje, trgovci, poštarji, policisti, vojaki prostovoljci in pripadniki civilne zaščite nosijo v Sloveniji kvečjemu maske tipa FFP2, največkrat pa le navadne kirurške maske, in tako se zna zgoditi, da nevede prenašajo virus, čeprav se počutijo zdrave.
Največji problem tiči v nabavi mask, ki je odvisna od uvoza, saj Slovenija na tem področju ni samooskrbna. Nastalo vrzel poskušamo zapolniti z doma izdelanimi maskami. Tudi dobava kirurških mask poteka, vendar ne v dovolj zadostnih količinah. Bolj zapletena je dobava okoli 3 milijona mask tipa FFP, saj skoraj večina držav že omejuje njihov izvoz. Rešitev bo torej zgolj v čimprejšnji samooskrbi vseh vrst mask.
Pred stroko v Sloveniji je še en izziv – izdelava maske, ki bi ščitila tako uporabnika kot tudi okolico. Stroka je izziv že sprejela in morda bo uspela celo prototipna maska v »rangu« tipa FFP1/2, ki bo filtrirala tako vdihan kot tudi izdihan zrak. Zapleta se pri testiranju in nadaljnjem certificiranju, ki ne moreta potekati brez hitrega angažiranja pristojnih inštitucij! Ko bomo dopolnili izdelavo takih tipov mask s samozadostno oskrbo, bomo hitreje postali zmagovalci v »bitki« z najnovejšim virusom.
»Nihče se ni zanimal zame, dokler si nisem nadel maske,« v prevodu odgovarja Bane agentu FBI, ko ga ta vpraša, kdo pravzaprav je on. Vsi si danes zastavljamo vprašanje, kakšen tip maske potrebujemo. Bodimo obzirni do tistih, ki »najboljše« maske zdaj nujno potrebujejo za pomoč vsem nam in jih zato odstopimo njim. Prav tako ne bodímo sebični z iskanjem priložnosti za hiter zaslužek s »fake« maskami, ki so sicer za laično uporabo več kot dobrodošle, nikakor pa ne za zdravstvo.
Na resnost zdravstvenih razmer v svetu kaže tudi odpoved letošnjih poletnih olimpijskih iger v Tokiju. Ironija je v tem, da so se v času antičnih olimpijskih iger vojne prekinjale, v moderni dobi pa so bile igre odpovedane prav zaradi vojn (leta 1916 zaradi prve in v letih 1940 ter 1944 zaradi druge), tokrat pa zaradi svetovne bitke z nevidnim sovražnikom, koronavirusom.
Upamo, da bo ta »korona kriza«, v kateri imamo omejene možnosti za razgibavanje fizičnega telesa, toda več časa za krepitev zdravega duha in pameti, prinesla zmago razuma in človečnosti ter da bomo nasploh ohranili človekovo dostojanstvo. Sicer se zna zgoditi, da bodo naslednje olimpijske igre potekale z maskami ali pa jih celo ne bo več.
Zato je na nas vseh, da upoštevamo vsaj navodila stroke glede nošenja mask.
Prvotno objavljeno v Tedniku Demokracija 9. aprila 2020.