Ilegalne migracije so vedno bile in tudi v bodoče bodo. Od mnogih dejavnikov pa je odvisno, kakšno je njihovo število. V času po osamosvojitvi Slovenije in do njenega vstopa v EU leta 2004 in Schengen leta 2007 je bilo število ilegalnih migrantov v Sloveniji največje leta 2000. Takrat jih je Slovenija zabeležila nekaj nad 35.000. Gre, seveda, za uradne policijske podatke o tistih, ki jih je policija prijela. Toda različne mednarodne raziskave kažejo na to, da policija pri ilegalnem prestopu meje prime le okoli 10 odstotkov ilegalnih migrantov in nič več. To pomeni, da jih je leta 2000 slovensko mejo ilegalno prestopilo dejansko 350.000.
Temeljni problem tistega časa je bil brez vizumski režim Bosne in Hercegovine do muslimanskih držav bližnjega in daljnega vzhoda. V Sarajevo so dnevno prihajala letala »turistov«, ki to, seveda, niso bili. Za letališkimi ograjami so jih, seveda, čakali »sprovajalci«, ki so jih za velike zneske tihotapili preko Hrvaške in Slovenije na Zahod. Ko je Nemčija pritisnila na oblasti Bosne in Hercegovine in je ta država uvedla vizume za omenjene države, je bil ta problem čez noč rešen.
Toda bodimo aktualni in se posvetimo številkam ilegalnih migrantov, danes in tukaj. Leta 2018, do 1. 9., je po podatkih policije našo državno mejo ilegalno prestopilo 6.911 migrantov. V enakem obdobju letos jih je našo mejo na ta način prestopilo kar 11.786, kar je 70,50 odstotka več kot leta 2018.
Po mednarodnih in naših predpisih imajo pravico do azila ali mednarodne zaščite tisti ilegalni migranti, ki v prvo varno državo pribežijo z območij vojne, ali ker so v svojih državah preganjani zaradi verskih, političnih in drugih razlogov, kot je na primer spolna usmerjenost in podobno. No, Slovenija nikakor ni prva varna država, teh je na balkanski poti vsaj pet ali šest. Realno gledano po predpisih EU in Slovenije takih oseb na naših mejah sploh ne bi smelo biti.
Toda če pogledamo, od kod prihajajo ilegalni migranti, vidimo (navajam po številu ilegalnih migrantov), so to države Pakistan, Alžirija, Afganistan, Maroko, Bangladeš, Irak, Iran, Sirija, Turčija, Indija in druge. Pomislite, v kateri od omenjenih držav poteka vojna? Le v Siriji, kolikor vem, drugod ne. Nihče od ilegalnih migrantov iz omenjenih držav po predpisih EU in Slovenije nima pravice zaprositi za mednarodno zaščito ali azil v Sloveniji, tako po kriteriju vojne kot po kriteriju prve varne države.
Poglejmo še nekaj uradnih številk policije. Leta 2018, do 1. 9., je vlogo za mednarodno zaščito ali azil vložilo 3.673 ilegalnih migrantov, letos v enakem obdobju 3.856. Pomembnejši od teh podatkov je podatek o tem, koliko ilegalnih migrantov Slovenija vrne državam, od koder so ilegalni migranti prišli. Podatki policije kažejo, da je Slovenija leta 2018 drugim državam, največ Hrvaški, vrnila 2.988 ilegalnih migrantov, letos, do 1. 9., pa 8.050 ilegalnih migrantov.
Razlika med 11.786 ilegalnimi migranti, ki so letos do 1. 9. ilegalno vstopili v Slovenijo, in 8.050, ki jih je Slovenija vrnila državam, od koder so prišli, največ Hrvaški, je vendarle zelo velika, kar nekaj nad 3.700. Kaj je z njimi, ni znano, ali so odšli v druge države proti Avstriji in Nemčiji ali so pri nas zaprosili za mednarodno zaščito ali azil. K temu moramo dodati še podatek o tem, da je Slovenija po podatkih policije iz tujine do 1. 9. letos sprejela 436 ilegalnih migrantov, v enakem obdobju lani pa 491. Vse zgoraj navedene številke so številke, ki jih uradno beleži policija. Kar se tiče ilegalnih prestopov državne meje pa bi morali te številke, glede na mednarodne raziskave, pomnožiti z deset.
Številke so vsekakor alarmantne. Če je leta 2000 našo mejo ilegalno prestopilo nekaj nad 35.000 ilegalnih migrantov, ki jih je prijela policija, letos do 1. 9. pa že 11.786, bi do konca tega leta našo mejo lahko prestopilo nekaj manj kot 20.000 ilegalnih migrantov. Če se bo ta trend nadaljeval, bi lahko leta 2020 število ilegalnih migrantov preseglo do sedaj rekordno število, torej 35.000 iz leta 2000.
Če pomislim na italijansko in avstrijsko zapiranje njihovih državnih meja in hkrati na možnost Turčije, da v Evropo pošlje več kot tri milijone ljudi, potem me zmrazi in niti sklepati ne želim na vse negativne scenarije, ki se obetajo Sloveniji.
Prvotno objavljeno tukaj.