Vsako leto 4. februarja pod okriljem Mednarodne zveze za obvladovanje raka obeležujemo svetovni dan boja proti raku, mednarodni dan za ozaveščanje o raku in spodbujanje preprečevanja, odkrivanja ter zdravljenja raka.
Ko prebiraš statistične podatke, da vsako leto po svetu za rakom na novo zboli 17 milijonov ljudi, 10 milijonov jih umre; v Sloveniji zboli vsako leto 15.000 ljudi, trenutno je rak v Sloveniji najpogostejši vzrok smrti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah; med nami živi že več kot 110.000 oseb, ki so kadarkoli zbolele zaradi ene od rakavih bolezni; to je eno.
Ko spoznaš, da za rakom zboli tebi ljuba oseba, je to popolnoma nekaj drugega. V začetku decembra sem izvedel, da so mami odkrili raka na trebušni slinavki. Bil sem v šoku. Vendar takšna je realnost in tudi mami se je žal tako vpisala med statistiko. Vendar se Sloveniji nakazuje svetla pot in lepša prihodnost na tem področju.
V naši državi je onkološka zdravstvena oskrba brezplačno dostopna vsem osebam, ki so zdravstveno zavarovane. Poročilo Evropske unije o neenakosti pri raku ugotavlja, da ima onkološki bolnik v Sloveniji najmanjše finančno breme iz lastnega žepa pri oskrbi raka med vsemi državami EU. V naši državi deluje mnogo društev boja proti raku, še najbolj pa se nas dotaknejo zgodbe junakov iz 3. nadstropja.
Svoji mami in vsem ostalim rakavim bolnikom želim čim boljše okrevanje in držim pesti za najboljše, za lepo zgodbo. Kot pa je dejal optimistični mali junak na Teku 4 mostov v Škofji Loki pred par leti: "Sem vesel, da sem šel čez vse to. In želim veliko lepega vsem v prihodnjem življenju gor.”
In sporočilo? Nikoli ne izgubimo upanja!